"Fakt": Kaczyński miesięcznie straci na Polskim Ładzie nawet czterocyfrową kwotę

Jarosław Kaczyński pobiera i sejmową pensję wraz z dietą, i emeryturę. W związku z wprowadzeniem rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu w obu przypadkach straci - donosi "Fakt", publikując wyliczenia.
Zobacz wideo

"Rząd chwali się, że 18 milionów Polaków zyska na Polskim Ładzie. Wśród nich nie ma prezesa PiS. Jako że pobiera on wysoką pensję i niemałą emeryturę, będzie musiał państwu oddawać więcej niż przed reformą. Straty w jego finansach będą wysokie mimo kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł" - pisze "Fakt".

Gazeta zwraca uwagę, że Kaczyński pobiera pensję i emeryturę, a ulga zadziała tylko na jedno z tych źródeł dochodu - na emeryturę. "Podatek od pensji będzie wyliczany już na innych, mniej korzystnych zasadach. W dodatku zarówno od pensji, jak i emerytury prezes PiS będzie musiał zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną" - czytamy w tabloidzie.

Według "Faktu" pensja Kaczyńskiego to ok. 18 tys. zł brutto (bez dodatku stażowego), a emerytura - ok. 7 tys. zł brutto.

"Przed zmianami z tych dwóch źródeł wicepremier dostawał ponad 17 tys. zł miesięcznie na rękę. Z wyliczeń Instytutu Emerytalnego dla Faktu wynika, że teraz emerytura skurczy się mniej więcej o 200 zł miesięcznie na rękę, a wynagrodzenie z KPRM - nawet o 1000 zł" - pisze gazeta.

TOK FM PREMIUM