Rząd ma złe wieści dla seniorów: Czternastej emerytury nie będzie w tym roku

Czternastej emerytury nie będzie w tym roku - powiedział w sobotę minister finansów Tadeusz Kościński i wywołał dyskusję na Twitterze. W odpowiedzi na nią rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że "z założenia" miało to być świadczenie jednorazowe. Jednak komentatorzy szybko przypomnieli mu wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że "czternastka" miała być na stałe.
Zobacz wideo

W sobotę na antenie TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński był pytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury. - Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - powiedział Kościński.

Wypowiedź ta była szeroko komentowana na Twitterze. W odpowiedzi na te komentarze rzecznik rządu przypomniał, że czternastki - w przeciwieństwie do trzynastek - były jednorazowym świadczeniem. "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja" - napisał na Twitterze Müller.

Jednak komentatorzy szybko przypomnieli mu wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który zapewniał, że czternasta emerytura miała być świadczeniem stałym.

"Szanowny Panie rzeczniku, czy to znaczy, że Prezes Jarosław Kaczyński wycofał się z tych słów? 'W kolejnym roku, też już na stałe, będzie także 14. emerytura'" - napisał analityk gospodarczy Rafał Mundry, przypominając, że miały one paść w 2019 roku podczas konwencji wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.

Czternasta emerytura została wypłacona w 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

TOK FM PREMIUM