"Czternasta emerytura była jednorazowa". Minister Maląg odsyła emerytów do Polskiego Ładu

Czternasta emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe, ale wprowadzenie Polskiego Ładu spowoduje, że w kieszeni emerytów zostanie więcej pieniędzy niż po wypłacie czternastek - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz wideo

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podczas spotkania z dziennikarzami w urzędzie wojewódzkim w Łodzi mówiła głównie o rodzinnym kapitale opiekuńczym, ale odniosła się także do pytań dotyczących zaniechania wypłaty tegorocznej czternastej emerytury.

- Decyzje w tej sprawie nie zostały ostatecznie podjęte, ale czternasta emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe. To cały czas komunikowaliśmy - podkreśliła Maląg. - Wprowadzenie Polskiego Ładu, a co za tym idzie ulg podatkowych, spowoduje, że w kieszeni emerytów zostanie więcej pieniędzy, niż po wypłacie czternastek - zaznaczyła.

Prezes PiS zapewniał, że "czternastka" będzie na stałe

Temat czternastych emerytur jest obecny w mediach od soboty, gdy na antenie TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że "czternastki" nie będzie w tym roku. - Ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - powiedział Kościński.

Wypowiedź ta była szeroko komentowana na Twitterze. W odpowiedzi na te komentarze rzecznik rządu przypomniał, że czternastki - w przeciwieństwie do trzynastek - były jednorazowym świadczeniem. "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja" - napisał na Twitterze Müller.

Jednak komentatorzy szybko przypomnieli mu wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który zapewniał, że czternasta emerytura miała być świadczeniem stałym. "Szanowny Panie rzeczniku, czy to znaczy, że Prezes Jarosław Kaczyński wycofał się z tych słów? 'W kolejnym roku, też już na stałe, będzie także 14. emerytura'" - napisał analityk gospodarczy Rafał Mundry, przypominając, że miały one paść w 2019 roku podczas konwencji wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.

TOK FM PREMIUM