Bloomberg: Unia Europejska szykuje się do wstrzymania wypłat dla Polski. Z powodu Turowa

Portal Bloomberg.com poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wstrzymania wypłat środków dla Polski z powodu niezapłaconych kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie.
Zobacz wideo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej we wrześniu 2021 roku zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie z powodu niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Sprawę pod koniec lutego zgłosili do unijnego trybunału Czesi. Jednocześnie domagali się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Uważali, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżyli się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

Polskiemu rządowi cały czas nie udało się doprowadzić do zażegnania konfliktu z Czechami.

Jak poinformował dziś portal Bloomberg. com, Unia Europejska przygotowuje się do wstrzymania wypłat środków dla Polski z powodu niezapłaconych kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Komisja Europejska wysłała już do polskich władz trzy wezwania do zapłaty oraz poinformowała rząd Mateusza Morawieckiego, że również zacznie się naliczać opłata za spóźnienie. Jak poinformował Bloomberg, "blokada wypłat może nastąpić w ciągu najbliższych dni lub tygodni".

Ewentualne wstrzymanie wpłat to nie jedyny kłopot polskich władz. Komisja Europejska cały czas nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy, a bez tego nie mamy co liczyć na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Bruksela zwleka z decyzją ws. KPO z powodu obaw o praworządność w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM