Terlecki o Polskim Ładzie: Niestety, popełniliśmy trochę błędów na samym początku

Polski Ład to program pozytywny i pożyteczny, a przede wszystkim sprawiedliwy, tzn. wyszliśmy z zaułka niesprawiedliwego podziału podatków, w którym tkwiliśmy przez dziesięciolecia - tak o sztandarowym programie PiS mówi Ryszard Terlecki. Wicemarszałek Sejmu przyznał jednak, że błędy popełniono.
Zobacz wideo

Sztandarowy program PiS, czyli Polski Ład zawiera bardzo duży pakiet zmian podatkowych. Regulacje zostały wprowadzone w bardzo szybkim czasie, bez zważania na apele, by ze zmianą zasad podatkowych poczekać rok. Przypomnijmy, że z takim apelem wystąpił do rządzących m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia i szybko okazało się, że przyniósł obywatelom sporo zmartwień. W sprawie znacząco niższych pensji alarmowali m.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych.  Część emerytów zapowiedziała pozew zbiorowy, bo nie zgadzają się z obniżeniem świadczeń. Rządzący zaczęli więc próby uporządkowania sytuacji - za pomocą rozporządzeń.

Polski Ład cały czas przedstawiany jest jako program, który przyniesie wielu obywatelom realne korzyści, ale niektórzy członkowie obozu rządowego zdobyli się też na przeprosiny.  Ryszard Terlecki w rozmowie dla portalu polskatimes.pl stwierdził, że program ten przyniesie "w dłuższym wymiarze czasu – tygodni, miesięcy, roku – bardzo dobre efekty". - Niestety, popełniliśmy trochę błędów na samym początku - przyznał szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu.

Dopytywany, co ma na myśli, wskazał, że: "po pierwsze – może za dużo zmian naraz, po drugie – zmiany okazały się zbyt skomplikowane". - Mamy informacje od wielu osób, że nie są w stanie w ogóle się w tych zmianach zorientować. To dotyczy także przedsiębiorców różnego szczebla. Księgowi siedzą od wielu dni nad tym, żeby te zmiany przeczytać, zrozumieć, a następnie wprowadzić w życie. Były też pomyłki i luki, nieprecyzyjne określenia, które narobiły wiele szkód - powiedział w wywiadzie Terlecki.

Polityk PiS ma nadzieję, że uda się to naprawić. Dodał, że z tego, co wie, to "w rządzie właściwie nieustannie trwa praca całych zespołów nad tym, żeby to wyprostować". - Myślę, że to się uda, a kiedy już się uda, to wszyscy odczujemy, że jednak Polski Ład to program pozytywny i pożyteczny, a przede wszystkim sprawiedliwy, tzn. wyszliśmy z zaułka niesprawiedliwego podziału podatków, w którym tkwiliśmy przez dziesięciolecia. W Europie to już kompletny anachronizm - podkreślił Terlecki.

Pytany, czy rozważany jest scenariusz zawieszenia Polskiego Ładu, zaprzeczył. - Trwają prace nad tym, żeby to wszystko uprościć. Polski Ład trzeba prawidłowo przedstawić tak, aby zmiany były zrozumiałe dla obywateli - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

DOSTĘP PREMIUM