Rzecznik MZ: Wzrost zakażeń na wchodzie kraju. Wchodzimy w piątą falę epidemii

- Wzrost liczby zakażeń następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, w których czwarta fala przechodziła jako pierwsza. To może świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w piątą falę epidemii - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował dziś o 10 445 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Przy czym 611 to nowy wariant omikron. - Cztery osoby przegrały walkę z COVID-19 - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, zapowiedział, że porównując liczbę zakażeń w tym tygodniu i w poprzednim - mamy do czynienia z 18-procentowym wzrostem. - To, co może niepokoić, to odbicie, które następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, w których czwarta fala przechodziła jako pierwsza. To może świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w piątą falę epidemii - stwierdził Andrusiewicz.

Zastrzegł, że wzrost tydzień do tygodnia w woj. podkarpackim wynosi 50 proc., w woj. małopolskim - 30 proc., w woj. mazowieckim - 29 proc., w woj. lubelskim - 26 proc.

- Widzimy po tej ścianie wschodniej, a także po województwach mazowieckim i małopolskim rzeczywiście to spore odbicie w notowanych codziennie przypadkach zakażeń - ocenił. 

DOSTĘP PREMIUM