Sondaż zaufania do polityków. Najgorszy wynik Andrzeja Dudy od czterech lat

Mateusz Morawiecki to polityk, któremu Polacy ufają najbardziej. Za plecami lidera znaleźli się Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. "Największymi przegranymi w tym miesiącu są Szymon Hołownia i Donald Tusk. Powody do zadowolenia ma Krzysztof Bosak" - wynika z sondażu IBRiS-u dla Onetu.
Zobacz wideo

Styczniowy ranking zaufania otwiera premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 37,6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu z grudniowym zestawieniem. 

Na drugim miejscu z wynikiem 36,8 proc. (spadek o 1,1 pkt proc.) znajduje się dotychczasowy lider sondażu Rafał Trzaskowski. Na trzecim - Andrzej Duda, któremu ufa 35,7 proc. respondentów (spadek o 2,1 pkt proc.). W przypadku prezydenta to najsłabszy wynik od blisko czterech lat, w 2017 roku ufało mu 34,6 proc. badanych.

Na kolejnych miejscach uplasowali się: lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, pozytywnie oceniany przez 32,9 proc. badanych (spadek o 1,1 pkt proc.), Szymon Hołownia z 30,6 proc. (spadek o 3,8 pkt proc.) i Donald Tusk, któremu ufa 29 proc. badanych (spadek o 3,7 pkt proc.).

Szefowie Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej notują w tym miesiącu największe spadki zaufania wśród badanych. Hołownia od września (wtedy 30,2 proc.), a Tusk od marca ub.r. (27,8 proc.).

W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński -  28,9 proc. (wzrost o 2,4 pkt proc.), marszałek Senatu Tomasz Grodzki - 27,8 proc. (wzrost o 2,8 pkt proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 26,5 proc. (wzrost o 2,2 pkt proc.) oraz jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń - 25,1 proc. (wzrost o 1,1 pkt proc.).

Ranking braku zaufania

Jeśli chodzi o rankingu braku zaufania to tutaj liderem zestawienia jest minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z wynikiem 65,3 proc. Na podium znalazło się miejsce także dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (62,1 proc.) i  lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego (61,6 proc.).

Powodu do radości nie ma także Robert Biedroń. Europoseł Lewicy ma najwięcej negatywnych ocen w ciągu miesiąca - nie ufa w styczniu 50,5 proc. badanych (wzrost nieufności o 9,2 pkt proc.).

Sondaż - na zlecenie Onet.pl - został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 14-15 stycznia 2022 r. na próbie 1,1 tys. osób.

DOSTĘP PREMIUM