Polityk PiS nie będzie walczył o stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego. Kosma Złotowski wycofał się

Europoseł Kosma Złotowski z PiS nie będzie walczył o stanowisko szefa Parlamentu Europeskiego. "W konsekwencji toczonych wczoraj wieczorem negocjacji przewodniczący delegacji narodowych EKR uznali, że w interesie grupy będzie wycofanie naszego kandydata na stanowisko przewodniczącego PE" - napisała na Twitterze Beata Mazurek.

Kosma Złotowski miał być kandydatem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na szefa Parlamentu Europejskiego. Ale polityk PiS nie będzie walczył o stanowisko.

"W konsekwencji toczonych wczoraj wieczorem negocjacji przewodniczący delegacji narodowych EKR uznali, że w interesie grupy będzie wycofanie naszego kandydata na stanowisko przewodniczącego PE" - napisała na Twitterze Beata Mazurek.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, "pozostałe grupy polityczne zobowiązały się do poparcia kandydatów EKR, którzy ubiegają się o stanowiska wiceszefa PE i kwestora".

Kandydatką Europejskiej Partii Ludowej, tworząca największą frakcję w Parlamencie Europejskim, jest Roberta Metsola. 43-letnia polityczka z Malty zasiada w PE od 2013 roku. W listopadzie 2020 roku Metsola wybrana została na stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącą europarlamentu. Po śmierci dotychczasowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - 11 stycznia 2022 - tymczasowo objęła kierownictwo PE.

Przypomnijmy, że w latach 2009-2012 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego był Jerzy Buzek.

Posłuchaj rozmowy Macieja Zakrockiego z Jerzym Buzkiem - jedynym Polakiem, który był przewodniczącym PE:

TOK FM PREMIUM