Roberta Metsola z Malty nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej została nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów.

Oprócz Metsoli o to stanowisko ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował europoseł PiS Kosma Złotowski.

Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową między największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.

Kim jest nowa przewodnicząca?

Urodzona w 1979 roku Roberta Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 roku. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki: Simone Veil i Nicole Fontaine. Wybór nowej przewodniczącej skomentował już Donald Tusk, gratulując europosłance, która pochodzi z jego partii.

Prywatnie Roberta jest żoną Fina Ukko Metsoli, z którym ma czterech synów. W 2009 roku byli oni pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE.

Według dziennika "Malta Today" o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.

Działalność polityczna Metsoli

W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby - niezależnie od tego, jaka ona będzie. W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Metsola kierowała pracami EPL w 2014 roku nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 r. opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.

W październiku 2020 roku działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę, na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.

TOK FM PREMIUM