Roberta Metsola z Malty nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
Oprócz Metsoli o to stanowisko ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował europoseł PiS Kosma Złotowski.
Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową między największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.
Kim jest nowa przewodnicząca?
Urodzona w 1979 roku Roberta Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 roku. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.
Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki: Simone Veil i Nicole Fontaine. Wybór nowej przewodniczącej skomentował już Donald Tusk, gratulując europosłance, która pochodzi z jego partii.
Prywatnie Roberta jest żoną Fina Ukko Metsoli, z którym ma czterech synów. W 2009 roku byli oni pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE.
Według dziennika "Malta Today" o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.
Działalność polityczna Metsoli
W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby - niezależnie od tego, jaka ona będzie. W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Metsola kierowała pracami EPL w 2014 roku nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 r. opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.
W październiku 2020 roku działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę, na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
-
Marsz 4 czerwca to polityczny game changer? "Podobało mi się, że Tusk próbuje zakopać część rowów między Polakami"
-
Marsz 4 czerwca. Przedsiębiorczyni z Łomży o hejcie po spotkaniu z Tuskiem. "Mojej córce grożono gwałtem"
-
Co się stało z naszą małą władzą? Samorząd lokalny bez znieczulenia i od kulis [PODCAST MAŁA WŁADZA]
-
"Miała być garstka spacerowiczów, a jest rzesza obywateli". Prof. Pacześniak: Ludzie zaczynają wierzyć w wygraną
- Ponad 32 proc. poparcia dla PiS. Ale to nie partia Kaczyńskiego utworzyłaby rząd [SONDAŻ]
- Wiarygodność w czasach kryzysu zaufania - XIII Europejski Kongres Finansowy
- Gang narkotykowy powiązany ze śląskimi pseudokibicami rozbity przez CBŚP
- Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
- Polska liderem... wysokich cen prądu. Co zrobić, by zostać drugą Finlandią?