Suski o nowym pomyśle PiS: 80 proc. polskiej muzyki w stacjach radiowych. Kukiz by na tym skorzystał

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują zmianę w ustawie o radiofonii i telewizji. Przedstawiony przez Marka Suskiego projekt zakłada, że stacje radiowe w godzinach 5-24 miałby grać 80 proc. polskiej muzyki.

- Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom, marzeniom niektórych. Jest to ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Do dziś było 30 proc.. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych i proponujemy co najmniej 80 proc. w godzinach 5-24 - poinformował Marek Suski na konferencji w Sejmie. 

Projekt zawiera też specjalne rozwiązania dla debiutantów. Jak tłumaczył poseł PiS, "czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami debiutanckimi bądź utworami debiutanckim, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego".

Suski podkreślił, że propozycja posłów PiS jest rozwiązaniem podobnych do tych stosowanych w innych krajach UE. - W tych krajach mówi się, że ich kultura jest niezwykle cenna. U nas czasami słyszałem takie argumenty, że Francuzi mają świetną muzykę, a gdzie tam naszej muzyce do francuskiej. Jestem przekonany, że będzie to rozwiązanie bardzo dobre. Liczymy na to, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda. Wydaje mi się, byłoby to dziwne, gdyby byli sojusznicy albo przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy muzyki zagranicznej - tłumaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W Sejmie jest osoba, która by skorzystała finansowo na rozwiązaniu przedstawionym przez Suskiego. Polityk i muzyk Paweł Kukiz np. wiosną 2021 ujawnił w oświadczeniu majątkowym, że z tytułu praw autorskich otrzymał blisko 200 tys. złotych. W 2015 roku było to 320 tys.

Może propozycja posła Suskiego nie ma związku z Paweł Kukizem, ale pojawiła się dzień po tym, jak okazało się, że lider Kukiz'15 dogadał się z Koalicją Obywatelską. Chodzi o powołanie w Sejmie komisji śledczej ws. afery Pegasusa

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM