Spotkanie premiera z opozycją ws. walki z pandemią COVID-19. KO reprezentować będą Budka i Arłukowicz

Na wtorkowym spotkaniu u premiera, poświęconym walce z COVID-19 klub Koalicji Obywatelskiej ma reprezentować szef klubu Borys Budka oraz europoseł i wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz - poinformował PAP poseł KO Cezary Tomczyk.
Zobacz wideo

O zaproszeniu opozycji przez premiera na spotkanie dotyczące walki z pandemią poinformował w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. "Premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19" - napisał Müller na Twitterze.

"Mateusz pragnie osobiście wysłuchać zdania opozycji. Chyba rzeczywiście zablokowali im Pegasusa" - skomentował to zaproszenie Donald Tusk.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19 zaplanowano na wtorek na godz. 13 w KPRM. Według dotychczasowych deklaracji, przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych będą obecni na spotkaniu w kancelarii premiera.

PiS na spotkaniu ma reprezentować szef klubu Ryszard Terlecki, szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos oraz rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska. Lewicę będą reprezentować wiceprzewodniczący klubu: Marcelina Zawisza, Katarzyna Ueberhan i Tomasz Trela; Koalicję Polską-PSL - szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Polskę 2050 przewodnicząca koła parlamentarnego Hanna Gill-Piątek, a Kukiz'15 - prawdopodobnie poseł Jarosław Sachajko. Udział we wtorkowym spotkaniu potwierdzili również politycy Konfederacji i Porozumienia Jarosława Gowina.

Skład delegacji KO miał być znany dopiero dziś. Cezary Tomczyk poinformował PAP, że w delegacji znajdą się szef klubu KO Borys Budka i europoseł Bartosz Arłukowicz.

Piąta fala pandemii w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że badania potwierdziły 36 995 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W sobotę, 22 stycznia, MZ informowało o rekordowej liczbie 40 876 nowych zakażeniach. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w poniedziałek, że "scenariusze, które się realizują, oznaczają, że w tym tygodniu na pewno będziemy mieli przekroczone 50 tys. zakażeń".

W opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez MZ strategii walki z COVID-19, opracowanej na piątą falę pandemii zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem – a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby – to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na COVID-19. Od dziś (25 stycznia) kwarantanna w Polsce została skrócona do siedmiu dni. Pod koniec tygodnia ma ruszyć darmowe testowanie w aptekach. 

Zgodnie ze strategią wdrażane mają być rozwiązania wzmacniające opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczone dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego.

Polacy niezadowoleni z działań rządu w walce z COVID-19

Polski rząd nie przygotował kraju na piątą falę pandemii – wynika z sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej". "Takiej odpowiedzi udzieliło aż 66,2 proc. ankietowanych. Działania rządu dobrze ocenił nieco więcej niż co czwarty (26,7 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych".

DOSTĘP PREMIUM