Minimalny wzrost notowań PiS i KO. Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych

Wzrost notowań PiS i KO, spadek poparcia dla ruchu Polska 2050, Konfederacji i Lewicy wykazał sondaż, którego wyniki opublikował w czwartek portal wPolityce.pl.
Zobacz wideo

Według badania przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl przez firmę sondażową Social Changes, na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 35 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego tygodnia).

Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wyraziło 28 proc. (również wzrost o 1 pkt proc.). Polskę 2050 wybrało 11 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.); 10 proc wskazało na Konfederację (ubytek o 1 pkt proc.). Na Lewicę wskazało 8 proc., co oznacza spadek o 2 punkty. Bez zmian – na poziomie 3 proc. - pozostało poparcie dla PSL; nie zmienił się też odsetek osób deklarujących głosowanie na Kukiz’15 – 2 proc. Tak jak w poprzednim sondażu jeden na stu ankietowanych wskazał na Porozumienie Jarosława Gowina.

Deklarowana frekwencja wyborcza spadła o 8 pkt proc. i wyniosła 50 procent.

"Mimo zamieszania wokół Polskiego Ładu Prawo i Sprawiedliwość już nie traci, a nawet lekko zyskuje. Wzrost odnotowuje także Koalicja Obywatelska. Wyraźnie słabnie Polska 2050 Szymona Hołowni" – podsumował wPolityce.pl, stawiając pytanie, czy jest to "początek procesu konsolidacji wyborców opozycji wokół głównej siły politycznej".

Sondaż został przeprowadzony 21-24 stycznia br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1075-osobowej próbie mieszkańców Polski.

Czy opozycja powinna się zjednoczyć?

Według ostatniego sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET aż 63 proc. ankietowanych uważa, że Platforma Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL powinny iść do wyborów razem w dużej koalicji, żeby mieć największą szansę pokonać PiS.

Z sondażu wynika, że najwięcej zwolenników wspólnej listy KO, Polska 2050, Lewica, PSL - aż 83 proc. - jest wśród ankietowanych sprzyjających opozycji. Z kolei 42 proc. badanych głosujących na Zjednoczoną Prawicę uważa, że wspólna lista opozycji da jej zwycięstwo nad PiS.

DOSTĘP PREMIUM