Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Ma już jednak nową posadę
Mandat poselski po Szumowskim obejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak mówił PAP zrobi to "z godnością i pełną odpowiedzialnością".
Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.
- W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii Covid-19, na początku roku 2020 - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.
Maseczki i respiratory
Przypomnijmy, w maju 2020 roku, kiedy Łukasz Szumowski był szefem Ministerstwa Zdrowia, "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę zakupu przez jego resort maseczek za 5 mln złotych, które nie miały żadnych atestów. Jak ustalili dziennikarze, firma, która dokonała atrakcyjnej transakcji, została założona przez znajomego rodziny Szumowskich - Łukasza G. instruktora narciarskiego z Zakopanego. W całą sprawę miał być zaangażowany brat ministra - Marcin Szumowski. Po ujawnieniu sprawy przez "GW" resort zdrowia poinformował, że o transakcji została poinformowana prokuratura. Zarówno min. Szumowski, jak i jego zastępca, którego nazwisko także pojawiło się w publikacji, zapewniali, że nie doszło z ich strony do złamania obowiązujących procedur.
Później posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba ujawnili szczegóły zakupu respiratorów, jakiego dokonało Ministerstwo Zdrowia, gdy na jego czele stali minister Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła jednak śledztwo w sprawie zakupu respiratorów, bo - zdaniem śledczych - działania ministra i wiceministra zdrowia nie nosiły znamion czynu zabronionego.