Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego. Ma już jednak nową posadę

Prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Okazuje się jednak, że były minister zdrowia ma już nową posadę.
Zobacz wideo

Mandat poselski po Szumowskim obejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak mówił PAP zrobi to "z godnością i pełną odpowiedzialnością".

Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

- W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii Covid-19, na początku roku 2020 - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątek resort zdrowia poinformował, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

Maseczki i respiratory

Przypomnijmy, w maju 2020 roku, kiedy Łukasz Szumowski był szefem Ministerstwa Zdrowia, "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę zakupu przez jego resort maseczek za 5 mln złotych, które nie miały żadnych atestów. Jak ustalili dziennikarze, firma, która dokonała atrakcyjnej transakcji, została założona przez znajomego rodziny Szumowskich - Łukasza G. instruktora narciarskiego z Zakopanego. W całą sprawę miał być zaangażowany brat ministra - Marcin Szumowski. Po ujawnieniu sprawy przez "GW" resort zdrowia poinformował, że o transakcji została poinformowana prokuratura. Zarówno min. Szumowski, jak i jego zastępca, którego nazwisko także pojawiło się w publikacji, zapewniali, że nie doszło z ich strony do złamania obowiązujących procedur.

Później posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba ujawnili szczegóły zakupu respiratorów, jakiego dokonało Ministerstwo Zdrowia, gdy na jego czele stali minister Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła jednak śledztwo w sprawie zakupu respiratorów, bo - zdaniem śledczych - działania ministra i wiceministra zdrowia nie nosiły znamion czynu zabronionego.

DOSTĘP PREMIUM