"To są najniższe ceny w UE". Obajtek i Morawiecki chwalą się obniżką VAT i walką z "inflacyjną hydrą"

Dzięki naszym działaniom możliwa jest dzisiejsza obniżka cen paliw - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Średnia cena benzyny wynosi obecnie 5,19 zł za litr, cena oleju napędowego 5,24 zł za litr; to najniższe ceny w UE - dodał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w briefingu na stacji Orlen, dotyczącym obniżenia do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, a także na nawozy i gaz; do 5 proc. obniżono VAT na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Mateusz Morawiecki dodał, że chodzi nie tylko o to, by Polacy mieli dostęp do jak najtańszych produktów, ale również o walkę z inflacją. Premier podkreślił, że w innych krajach w ostatnim czasie ceny paliwa rosną o 5-6 proc. - U nas spadły - spadły zgodnie z obietnicami - zaznaczył. Jak dodał, dla przeciętnej rodziny to oszczędność kilkudziesięciu złotych na jednym tankowaniu.

- Cena paliwa była po 6 zł, 6,10 zł, dzisiaj mamy 5,20 zł, 5,30 zł, czyli 80-90 gr różnicy. Przeciętna rodzina zaoszczędzi około 45 zł miesięcznie - wskazał.

- Dla mnie to jest ważny instrument walki o portfele Polaków - po to, żeby Polacy mieli jak najtańsze produkty, jak najtańszą benzynę, ale to także walka z inflacją - podkreślił premier. Jak wskazał, cena paliwa przekłada się na koszty wielu produktów, a przed wszystkim - koszty transportu. - Wierzę, że tak jak do tej pory, poprzez wiele naszych działań, udało się i utrzymać dobry wzrost gospodarczy i obronić miejsca pracy, tak teraz, poprzez kolejne nasze działania, zwalczymy w końcu tę inflacyjną hydrę" - powiedział szef polskiego rządu.

- Po obniżeniu VAT na paliwa średnia cena litra benzyny na stacjach wynosi 5,19 zł, a oleju napędowego - 5,24 zł - oświadczył obecny na konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- To są najniższe ceny w UE. Właśnie dzięki rządowi pana premiera Mateusza Morawieckiego i obniżeniu stawki VAT - stwierdził Obajtek.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany zmianami VAT, oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM