Jest śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Banasia. Zawiadomienie złożył wiceprezes NIK

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Zawiadomienie w tej sprawie złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba.
Zobacz wideo

- Postępowanie zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożone zostało przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę - przypomniała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Jak dodała, "zawiadomienie to dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, jak również ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej".

Sprawa jest prowadzona w związku z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym karze do trzech lat więzienia podlega funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

W końcu stycznia br. informowano, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego prezesa NIK Mariana Banasia, a zawiadomienie złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba. 

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych wtedy przez PAP Dziuba miał powiadomić śledczych o obsadzaniu przez Banasia stanowisk dyrektorskich bez konkursów, przez co niektórzy dyrektorzy i wicedyrektorzy mieliby nie posiadać odpowiedniego stażu pracy i doświadczenia w pracy kontrolera. Zawiadomienie dotyczy także m.in. powołania doradców społecznych, wobec których zachodzi podejrzenie, że niezgodnie z prawem otrzymali dostęp do informacji objętych tajemnic± kontrolerską, wśród nich syna Banasia.

Prokuratura ściga Banasia także w związku z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych w okresie, zanim został prezesem NIK. Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

W ubiegłym tygodniu komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rekomendowała Sejmowi stosunkiem głosów 9:7 uchylenie immunitetu Banasia. Przeciw uchyleniu immunitetu Banasiowi jest KO, według której jest to "próba doprowadzenia do paraliżu" Najwyższej Izby Kontroli. 

Kim jest Tadeusz Dziuba?

Tadeusz Dziuba to wieloletni poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wojewoda wielkopolski. W wyborach w 2019 roku nie zdobył już mandatu. Wtedy jednak PiS zrobiło z niego zastępcę Mariana Banasia w Najwyższej Izbie Kontroli. 

W lipcu 2020 roku Banaś odsunął Dziubę od nadzoru nad kontrolami. Złożył też zawiadomienie do prokuratury, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa właśnie przez wiceszefa NIK. Dziuba miał wpływać na wyniki kluczowej kontroli dotyczącej skuteczności działań Beaty Kempy jako ministra odpowiedzialnego za zagraniczną pomoc humanitarną, jak opisywał Onet. Banaś domagał się odwołania swojego zastępcy, ale nie było na to zgody partii.

TOK FM PREMIUM