Skarga Czech ws. Turowa wycofana. "Strona czeska otrzymała 45 mln euro"

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka potwierdził wysłanie do TSUE żądanie wycofania skargi ws. Turowa. - Rządy Czech i Polski poinformowały Trybunał Sprawiedliwości UE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Zgodnie z regulaminem prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru - poinformował PAP w przesłanym oświadczeniu Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
Zobacz wideo

- Rządy czeski i polski poinformowały dzisiaj Trybunał, zgodnie z art. 147 regulaminu postępowania, o zawarciu ugody. W takich przypadkach regulamin stanowi, że prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru" - podkreślił Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.

- Wykreślenie sprawy ma nastąpić wkrótce - przekazał PAP Trybunał.

Wcześniej minister środowiska Czech Anna Hubaczkova poinformowała, że strona czeska otrzymała 45 mln euro, przewidziane podpisaną w czwartek umową międzyrządową. Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka zaznaczył, że natychmiast po zaksięgowaniu środków, do kancelarii TSUE wysłano żądanie wycofania skargi.

Umowa polsko-czeska ws. Turowa

Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek w Pradze umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Umowa zakłada zapłatę przez Polskę 35 mln euro rekompensaty, oraz dodatkowo 10 mln euro od Fundacji PGE dla kraju libereckiego.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące KWB Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarż± się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

Podpisana w czwartek umowa "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów" przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne. 

TOK FM PREMIUM