"Korzenie zła". Bracia Sekielscy pokazali zwiastun swojego filmu o aferach w SKOK

W internecie można już obejrzeć zwiastun kolejnego filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich. Obraz "Korzenie zła" ma dotyczyć afer w SKOK.
Zobacz wideo

W dwuminutowym zwiastunie filmu "Korzenie zła" pojawiają się fragmenty wypowiedzi różnych osób pojawiających się w filmie: poszkodowanych klientów i ich bliskich oraz ludzi opisujących związki zarządzających SKOK-ami z politykami i służbami specjalnymi - czytamy na portalu wirtualnemedia.pl.

W opisie filmu autorzy zaznaczają, że "odradzano im" poruszania tego tematu. - Wielu nie wierzyło, że go zrobimy. Wielu wciąż twierdzi, że daliśmy się przekupić. Przedstawiamy pierwszy oficjalny zwiastun naszego filmu dokumentalnego o aferach Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych - napisano. 

 

Na razie nie wiadomo, kiedy "Korzenie zła" będą miały oficjalną premierę. 

Afera SKOK

O pracach nad filmem Tomasz Sekielski mówił już w 2019 roku. Dziennikarz o sprawie SKOK mówi bez ogródek: To największa afera finansowa ostatnich lat, która kosztowała nas wszystkich wiele miliardów złotych. 

W rozmowie z TOK FM podkreślał, że afera wciąż jest niewyjaśniona i wiele rzeczy jest jeszcze do ujawnienia. - Myślę, że film dokumentalny pokazujący mechanizmy i ludzi, którzy stali za tą aferą spotka się z uznaniem widzów. Tym bardziej, że tam mieszają się wpływy służb specjalnych, polityki, biznesu i mafii. Jest wszystko, czego trzeba, aby nakręcić dobry film dokumentalny - przyznaje Sekielski.

SKOK powstały na początku lat 90.; ich twórcą jest senator klubu Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Bierecki. Kasy miały być pewną alternatywą dla banków, pomocną w uzyskaniu niewielkiego kredytu. Przez lata funkcjonowały bez żadnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Zmieniło się to dopiero w 2013 roku (wcześniej sprzeciwiali się temu politycy PiS).

Szybko okazało się, że SKOK mają problemy m.in. z niespłacanymi pożyczkami i wyłudzeniami pieniędzy. Skrajnym przypadkiem okazał się SKOK Wołomin, który upadł w 2015 roku. Jego klientom Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 2 mld zł.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM