PiS nawet z Konfederacją nie ma większości w Sejmie [SONDAŻ]

Nawet gdyby udało się partii Jarosława Kaczyńskiego zawiązać koalicję z Konfederacją, to wciąż zapewnia to prawicowej koalicji tylko 211 szabel w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Według sondażu przygotowanego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" PiS cieszy się 31,1 proc. poparciem badanych. Na KO chce głosować 26,7 proc. pytanych, na Polskę 2050 - 11,1 proc. Konfederacja może liczyć na 6,9 proc. Lewica - 6,6 proc. a PSL - 5,2 proc.

Wynik PiS oraz wejście do Sejmu ludowców daje opozycji większe szanse na stworzenie rządu.

Gazeta przedstawiła też symulację podział mandatów w Sejmie przygotowaną przez prof. Jarosława Flisa, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Symulacja ta pokazuje, że opozycja: KO, Polska 2050, Lewica i PSL miałaby 248 mandatów. "PiS otrzymałby ich 186 i nawet razem z Konfederacją, która uzyskałaby 25 mandatów, nie mógłby stworzyć rządu" - zauważa dziennik.

"Zdolność do sprawowania władzy w tym układzie nie zależy od indywidualnego wyniku, tylko od możliwości koalicyjnych. Platforma (157 mandatów w Sejmie) może liczyć po wyborach na Polskę 2050, która otrzymuje poparcie 11,1 proc., co przekłada się na 54 mandaty, do Sejmu weszłoby też PSL z poparciem 5,2, co daje ludowcom 14 mandatów. Swój klub miałaby także Lewica otrzymująca 6,6 proc., czyli 23 mandaty. Razem: 248 mandatów dla opozycji. Warto podkreślić, że wynik ten dotyczy startu każdej partii osobno, a nie wspólnej opozycyjnej listy. PiS oczywiście uzyskuje w symulacji największą liczbę mandatów - 186. Nawet jednak gdyby udało się partii Jarosława Kaczyńskiego zawiązać koalicję z Konfederacją, która otrzymuje poparcie na poziomie 6,9 proc., co zapewnia jej 25 mandatów, to wciąż zapewnia to prawicowej koalicji tylko 211 szabel w Sejmie" - czytamy.

Badanie CATI dla "Rz" przeprowadził IBRiS w dniach 4-6 lutego na grupie 1100 respondentów.

 

TOK FM PREMIUM