Polski Ład. Wiceministrowie finansów i premier powinni ponieść konsekwencje [SONDAŻ]

Konsekwencje w związku z chaotycznym wdrożeniem Polskiego Ładu powinni w pierwszej kolejności ponieść wiceministrowie finansów i wysocy rangą urzędnicy resortu - tak uważa 37,5 proc. pytanych w sondażu dla "DGP". Niemal tyle samo ankietowanych - 36 proc. - wskazuje na Mateusza Morawieckiego.
Zobacz wideo

Z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że konsekwencje w związku z chaotycznym wdrożeniem Polskiego Ładu powinni w pierwszej kolejności ponieść wiceministrowie finansów i wysocy rangą urzędnicy tego resortu, którzy pracowali nad jego wdrożeniem - 37,5 proc. wskazań. Ale niemal tyle samo ankietowanych, bo 36 proc. wskazuje na Mateusza Morawieckiego - podaje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Badanie przeprowadzono przed poniedziałkową dymisją Tadeusza Kościńskiego ze stanowiska ministra finansów, który wziął na siebie odpowiedzialność za potknięcia przy wdrażaniu Polskiego Ładu. Z badania wynika też, że tylko 7,7 proc. respondentów oczekiwało dymisji szefa MF - co, jak zauważa gazeta, może wynikać z niskiej rozpoznawalności ministra.

Z sondażu wynika też, że 8,1 proc. badanych uważa, że nikt nie powinien ponosić konsekwencji za wdrożenie Polskiego Ładu. Natomiast 10,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie - to odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".

Sondaż wykonano 6 lutego na ogólnopolskiej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała w poniedziałek, że "ścisłe kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji", a do czasu wyłonienia nowego szefa resortu funkcję tę będzie pełnił premier Morawiecki. Jako powód dymisji Czerwińska podała, że "minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM