PiS lekko zwyżkuje. Na jakie poparcie może liczyć Agrounia? [SONDAŻ]

Kolejny sondaż pokazał, że PiS nie ma co liczyć na samodzielne rządy. Bo choć według badania przygotowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, poparcie dla PiS lekko wzrosło, to nadal jest zbyt niskie, by Zjednoczona Prawica mogła trzecią kadencję rządzić samodzielnie.
Zobacz wideo

Z sondażu wynika, że PiS może liczyć na 33,1 proc. głosów (dwa tygodnie temu było to 32,3 proc. respondentów), KO - na 25,1 proc., a Polska 2050 - 11,7 proc. Na Konfederację chce głosować 8,5 proc. badanych, Lewica ma poparcie na poziomie 5,8 proc., a PSL - 5,2 proc. Poza Sejmem znalazłaby się Agrounia (0,6 proc. poparcia) oraz Porozumienie Jarosława Gowina.

Wzrost poparcia to jedyna dobra wiadomość dla rządzących. Bo wynik nie daje szans na samodzielne rządzenie. PiS musiałby - zapewne - negocjować koalicję z Konfederacją.

"Zgodnie z wyliczeniami prof. Flisa KO, Polska 2050, PSL i Lewica uzyskałyby 229 mandatów, czyli o 2 mniej niż 231 potrzebnych do zdobycia większości sejmowej. Przypomnijmy, że w poprzednim sondażu opozycja mogła liczyć na 251 miejsc w Sejmie" - czytamy.

Nawet wsparcie Konfederacji to za mało

Z kolei według opublikowanego we wtorek sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej", "nawet gdyby udało się partii Jarosława Kaczyńskiego zawiązać koalicję z Konfederacją, to wciąż zapewnia to prawicowej koalicji tylko 211 szabel w Sejmie".

PiS cieszy się 31,1 proc. poparciem badanych. Na KO chce głosować 26,7 proc. pytanych, na Polskę 2050 - 11,1 proc. Konfederacja może liczyć na 6,9 proc. Lewica - 6,6 proc. a PSL - 5,2 proc.

TOK FM PREMIUM