Gawkowski: Minister zdrowia uległ presji środowiska antyszczepionkowców

Minister zdrowia Adam Niedzielski uległ presji środowiska antyszczepionkowców; jeżeli miałby chociaż trochę honoru, powinien podać się do dymisji - ocenił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski po konferencji szefa resortu zdrowia, który zapowiedział zniesienie lub poluzowanie części obostrzeń.
Zobacz wideo

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia stwierdził, że "za nami apogeum piątej fali", co potwierdzają liczby nowych zakażeń, a także jest to widoczne na poziomie badań i zleceń na testy. Niedzielski ocenił, że w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i wyraził nadzieję, że w marcu będzie można podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji.

Ponadto minister poinformował m.in., że od 11 lutego zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Ponadto powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych przyspieszony zostanie o tydzień, czyli od 21 lutego.

Gawkowski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że po środowej konferencji należy powiedzieć szefowie resortu zdrowia: "Kończy waść, wstydu oszczędź".

Zarzucił też Niedzielskiemu, że "w walce z pandemią wykazał się zerową aktywnością". Jak mówił, nie było "żadnej ustawy przez ostatnie cztery miesiące, która wspierałaby medyków, dawałaby szansę, że będzie lepsza wszczepialność, czy w końcu, że będziemy walczyli o paszporty covidowe".

- Minister Niedzielski jest dzisiaj postacią, która uległa presji środowiska antyszczepionkowców - ocenił Gawkowski. - Jeżeli minister miałby chociaż trochę honoru, po ostatnich miesiącach swojej abdykacji z wykonywania obowiązków, powinien podać się do dymisji - dodał szef klubu Lewicy.

Poseł Lewicy Marek Rutka dodał, że szef resortu zdrowia wywiesił białą flagę. - Wysoko sztandar zwycięstwa dzisiaj mogą podnosić antyszczepionkowcy, bo to oni wygrali. Przegrało 106 tysięcy Polek i Polaków, którzy umarli bezpośrednio na COVID-19 i 100 tysięcy ofiar, które zmarły na choroby współtowarzyszce - stwierdził.

- Minister mówi o szczycie piątej fali. My mówimy o szczycie piątej fali mydlenia oczu, o piątej fali nicnierobienia, o piątej fali abdykacji - powiedział Rutka.

Gawkowski i Rutka przypomnieli, że Lewica w grudniu ub.r. złożyła projekt o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 i wprowadzeniu paszportów covidowych, które - jak stwierdzili - są drogą do wyjścia z kryzysu pandemicznego.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 46 872 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym 5177 z nich to ponowne zakażenia. Zmarło 310 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 271 016 przypadków. Zmarły 107 204 osoby z COVID-19.

TOK FM PREMIUM