Nagły zwrot akcji w Sejmie. Posłowie zajęli się "lex Czarnek". PiS odrzucił uchwałę Senatu
Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, 220 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Głosowało 455 posłów. Większość bezwzględna wyniosła 228.
Sejm jednak będzie głosował dziś ws. "lex Czarnek" - tak przed godziną 16.30 zdecydował Konwent Seniorów, o czym poinformowała marszałek Elżbieta Witek. - PiS się policzył. Wrzucili nagle do głosowania lex Czarnek - pisali na Twitterze posłowie opozycji.
Komisje przeciw wnioskowi Senatu
Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej opowiedziały się przeciw wnioskowi Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Nowe przepisy - nazwywane "lex Czarnek" - mają wzmocnić rolę kuratorów oświaty i zmienić zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.
Sprawa zmian w prawie oświatowym, popularnie zwanych "lex Czarnek", ciągnie się od czerwca ubiegłego roku, kiedy projekt przyjęła Rada Ministrów. Od tego momentu stale krytykowany jest on przez koalicje organizacji pozarządowych, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy np. szereg korporacji samorządowych.
W ubiegłym tygodniu projektem zajmowali się senatorowie; za jego odrzuceniem wystąpiły kolejno trzy komisje senackie: obrony, edukacji oraz samorządowa. Następnie cały Senat opowiedział się w głosowaniu za odrzuceniem go w całości. Z taką rekomendacją Senatu nowelizacja wróciła do Sejmu.
We wtorek wniosek Senatu o odrzucenie był rozpatrywany przez połączone sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej.
Za poparciem wniosku Senatu opowiedziało się w głosowaniu 37 posłów połączonych komisji sejmowych, 39 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Tym samym komisje opowiedziały się przeciw wnioskowi Senatu i rekomendują Sejmowi odrzucenie go.
"Lex Czarnek". Co zakłada nowelizacja?
Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników
- Alert RCB. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach