Donald Tusk o "lex Czarnek": PiS rzuciło się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci

Na koniec PiS rzuciło się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci - tak komentuje szef PO Donald Tusk skomentował odrzucenie w środę przez Sejm weta Senatu do noweli Prawa oświatowego. Według byłego premiera odsunięcie PiS od władzy "to nasze wspólne być albo nie być".
Zobacz wideo

"Na koniec rzucili się na polską szkołę i przyszłość naszych dzieci. Najwyższy czas, aby wszyscy zrozumieli, że odsunięcie PiS od władzy to nasze wspólne być albo nie być" - napisał w środę na Twitterze Tusk.

Sejm odrzucił w środę weto Senatu do nowelizacji Prawa oświatowego. Za odrzuceniem weta Senatu oprócz 227 posłów PiS zagłosowali: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler (obaj niezrzeszeni), Andrzej Sośnierz (koło Polskie Sprawy) oraz trzech posłów koła Kukiz'15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk.

Ustawa, która wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach, trafi teraz do prezydenta. Opozycja apeluje o jej zawetowanie.

"Przeciw #LexCzarnek. Mój głos. Będziemy jeszcze przekonywać do weta Prezydenta. Niestety ich głosów było więcej." - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, posłanka KO.

"Lex Czarnek"

Sprawa zmian w prawie oświatowym, popularnie zwanych "lex Czarnek", ciągnie się od czerwca ubiegłego roku, kiedy projekt przyjęła Rada Ministrów. Od tego momentu stale krytykowany jest on przez koalicje organizacji pozarządowych, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy np. szereg korporacji samorządowych.

Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM