"PiS utracił kontrolę nad internetem". Ekspert zdradza, kto teraz będzie "czarnym koniem" sieci

Internetowa machina propagandy PiS w internecie się zacięła - wynika z obserwacji Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Zdaniem eksperta instytutu teraz w mediach społecznościowych dominuje Konfederacja.
Zobacz wideo

Choć Polski Ład obowiązuje dopiero od 1 stycznia, to Sejm przyjął już piątą nowelizację flagowego programu PiS-u. Trzeba nowelizować, bo program, który miał poprowadzić rządzących do trzeciej wyborczej wygranej z rzędu, wprowadził chaos do polskiego systemu podatkowego. W efekcie zmian niższe pensje otrzymali m.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zbadał, jak Polski Ład oceniają internauci. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM ekspert instytutu Michał Federowicz, od "zwodowania projektu Polskiego Ładu", w sieci można zaobserwować wzrosty negatywnych emocji z nim związanych. W jego ocenie przyczyniła się do tego "słaba aktywność posłów PiS w internecie".

- Nie wspierają flagowego projektu PiS. Jest kilku posłów - z premierem na czele, którzy bardzo rzetelnie pracują, żeby komunikować Polski Ład w mediach społecznościowych, natomiast zdecydowana większość tego nie robi. A to wpływa na spadek popularności kanałów czy grup "propisowych" i przez to odbiór Polskiego Ładu jest gorszy w sieci - wyjaśniał.

Federowicz zwrócił uwagę, że kłopoty z Polskim Ładem nie przełożą się raczej na odpływ od PiS twardego elektoratu. - Bardziej widzimy krytykę Polskiego Ładu niż odpływ fanów PiS na rzecz innych partii - podkreślił.

Konfederacja "czarnym koniem" internetu

Gość TOK FM przyznał, że internetowa machina propagandy PiS w internecie się zacięła. Przypomniał rok 2015, kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego "zdominowała internet praktycznie w 100 proc.". Andrzej Duda wygrał wtedy wybory i eksperci byli zgodni, że swoje zwycięstwo zawdzięcza udanej kampanii w mediach społecznościowych. - Później internetowa machina PiS długo jeszcze działała. Jesienią 2020 roku PiS podczas Strajku Kobiet przestało kontrolować przekaz w sieci - ocenił ekspert z Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Rozmówca Karoliny Lewickiej wskazał, że teraz w mediach społecznościowych dominuje Konfederacja. - To będzie "czarny koń" internetu w wyborach w roku 2023. Oni już w 2019 roku dostali się do Parlamentu Europejskiego dzięki internetowi, później do polskiego parlamentu. Wiedzą, jak to robić. Mimo że mają chwilowe problemy z blokadą konta na Facebooku, to spokojnie sobie poradzą z obejściem tego - stwierdził Michał Federowicz.

Po tym, jak na początku stycznia Facebook zdecydował o usunięciu konta Konfederacji, pierwszy raz od 2015 roku największą liczbę fanów ma profil Platformy Obywatelskiej, która przegoniła pod tym względem PiS.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM