Kto szefem TK po Julii Przyłębskiej? Zbigniew Ziobro już ma kandydata. Mocnego

Kadencja Julii Przyłębskiej kończy się w grudniu. Jak informuje "Rzeczpospolita", Zbigniew Ziobro chce, żeby na czele TK stanął Bogdan Święczkowski, były prokurator krajowy.
Zobacz wideo

Bogdan Święczkowski został wybrany we wtorek - przez sejmową większość - do Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłebska. Okazuje się, że nominacja dla jednego z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry, ma drugie dno.

"Chodzi o wprowadzenie człowieka Zbigniewa Ziobry na stanowisko prezesa TK i zagwarantowanie PiS kierowanie tą najważniejszą instytucją prawną aż do 2028 r. Julii Przyłębskiej już w grudniu tego roku upływa kadencja prezesa (sędzią pozostanie jeszcze trzy lata)" – informuje „Rzeczpospolita".

Wsadzenie Święczkowskiego do TK oznacza, że do obsadzenia jest stanowisko prokuratora krajowego. Według spekulacji medialnych nominację ma otrzymać Dariusz Barski, od lata kojarzony ze Zbigniewem Ziobrą. Przypomnijmy, że Święczkowski i Barski w 2011 roku zdobyli mandaty z listy PiS. Posłami nie zostali, bo nie chcieli zrzec się statusu prokuratorów w stanie spoczynku.

"Rz" przypomina, że Barski od blisko sześciu lat jest doradcą ministra, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

TOK FM PREMIUM