Czarnek o komisji ws. Pegasusa: Kompletnie bez sensu i niepotrzebna. Do tego "z gruntu niekonstytucyjna"
Paweł Kukiz złożył wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. inwigilacji. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele klubów i kół opozycyjnych. Na wspólnej konferencji zadeklarowali oni, że poprą kandydaturę Kukiza na przewodniczącego komisji.
O to, jak ocenia wniosek o powołanie komisji szef MEiN był pytany w radiowej Jedynce. - Zastrzegam, że będę głosował w tej sprawie tak, jak zdecyduje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Ale moje osobiste zdanie nie zmienia się nawet o jeden procent: ta komisja jest kompletnie bez sensu i niepotrzebna – stwierdził Czarnek.
Wyraził jednocześnie przekonanie, że "jego telefon jest gdzieś, przez kogoś słuchany". - Ja się zawsze zachowuję tak, jakbym był podsłuchiwany i to zdecydowanie ułatwia życie - powiedział minister edukacji.
- Jeżeli mamy badać przejawy inwigilacji przez ostatnie 17 lat to jest komisja (…), która będzie się zajmowała wyłącznie grillowaniem i w tym sensie jest ona kompletnie bez sensu. Poza wszystkim, komisja w takim kształcie, w takim składzie i z taką tematyką niezwykle rozległą, jest z gruntu niekonstytucyjna – ocenił szef MEiN.
Jak dodał, jeśli dojdzie do powołania komisji, to warto byłoby, żeby uchwałą w tej sprawie zajął się Trybunał Konstytucyjny. - Ale powtarzam, zagłosuję tak, jak zdecyduje kierownictwo mojego ugrupowania – zapowiedział Przemysław Czarnek.
Pegasusem w przeciwników politycznych
- Jestem przekonany o tym, że służby każdego państwa demokratycznego, również w trosce o bezpieczeństwo tego państwa, jego funkcjonariuszy, ministrów, członków władz, mają różnego rodzaju sposoby przyglądania się sytuacji, ujmując ogólnie - zauważył polityk PiS. - To dla każdego powinno być normalne. Robienie z tego jakiejś wielkiej sensacji, w moim przekonaniu jest, niepotrzebne – zaznaczył minister.
Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. Ustawa o sejmowej komisji śledczej mówi, że w skład komisji może wchodzić do 11 członków; skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.
Przy założeniu pełnej frekwencji, kluby i koła, które podpisały się pod wnioskiem ws. komisji mają razem 229 głosów, klub PiS ma 228 posłów, języczkiem u wagi są więc trzej posłowie niezrzeszeni, z których dwóch: Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler, głosowało dotąd najczęściej razem z PiS, a poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla z opozycją.
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Zwierzęta na fermie rzucane o beton, uderzane siekierą. "Nie jest to jednostkowy przypadek"
-
Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]
- Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
- Niezwykły przejaw metysażu kulturowego - drewniane synagogi "namioty"
- USA przekażą Ukrainie broń za 2,1 mld dolarów. Kupią m.in. rakiety Patriot i HAWK
- Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat