Wiceminister zdrowia zwyciężył w tajnym konkursie podlegającym MZ. "Unikatowe doświadczenia"

"Tajny" konkurs na wiceprezesa Agencji Badań Medycznych - podlega Ministerstwu Zdrowia - wygrał wiceminister zdrowia, podaje "Gazeta Wyborcza". Jego zdaniem, nie ma w tym nic niewłaściwego.
Zobacz wideo

Mowa o Sławomirze Gadomskim, który od kilku dni jest wiceprezesem Agencji Badań Medycznych ds. finansowania badań. Wcześniej był wiceministrem zdrowia - odszedł z resortu 21 stycznia. W pożegnalnym mailu do pracowników, oprócz pożegnań, wyliczył swoje sukcesy "w tak istotnych obszarach ochrony jak: finanse (wzrost nakładów na zdrowie o ok. 43 mld zł), inwestycje (wzrost z poziomu 11,5 do 42 mld zł w latach 2021-2026), onkologia (Krajowa Sieć Onkologiczna)".

"W rzeczywistości wzrost wydatków na leczenie jest o połowę mniejszy i wynika ze wzrostu płac, od których odprowadzana jest składka zdrowotna. Inwestycje są głównie w planach i nie wiadomo, czy będą na nie unijne pieniądze. A organizacje pacjentów i dyrektorzy szpitali wcale nie oceniają byłego wiceministra wysoko", zauważa "Gazeta Wyborcza". - Gadomski niczego, za co się wziął, nie dokończył -  mówi "Wyborczej" przedstawicielka jednej z organizacji. I tak np. Krajowa Sieć Onkologiczna, jeden z projektów realizowanych przez Gadomskiego, to jak na razie tylko pilotaż w dwóch województwach.

"Mam unikatowe doświadczenia"

Były wiceminister pytany, czy to jednak nie niewłaściwe, że jako wiceminister zdrowia wystartował w konkursie na wiceprezesa agencji, która resortowi zdrowia podlega, zaprzeczył. "Czy to niewłaściwie? Mam unikatowe, i menedżerskie i eksperckie, doświadczenia w sektorze ochrony zdrowia. Ponadto bogate doświadczenie i kompetencje w obszarze finansów, inwestycji, zarządzania projektami. W mojej ocenie, ale też wielu niezależnych obserwatorów, to duże wzmocnienie ABM" -  odpisał.

Także okoliczności konkursu zastanawiają. Jego wyniki AMB ogłosiła na stronie 1lutego, ale informacja  o samym konkursie nie była tam wtedy dostępna.

ABM pytana o przebieg konkursu, nie spieszyła się z odpowiedzią, po czym wyjaśniła m.in., że "dane osobowe członków komisji ds. naboru na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. finansowania badań w Agencji Badań Medycznych, dane osobowe kandydatów ubiegających się o to stanowisko, jak również terminy rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami nie podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna".

TOK FM PREMIUM