Zbigniew Rau rozmawiał w Moskwie z Siergiejem Ławrowem. "Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu"

Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego w ramach OBWE. Celem jest redukcja ryzyka konfrontacji - mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji. Dodał, że "liczy na zaangażowanie Rosji w ten projekt".
Zobacz wideo

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się dziś w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Jak mówił, wizycie tej, związanej z przewodnictwem Polski w OBWE, towarzyszy napięta sytuacja międzynarodowa, w tym tej ta dotycząca Ukrainy i Rosji.  

- Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie - mówił szef polskiego MSZ. 

Jak wskazał, "sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją". - Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie - podkreślił.

- W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego - dodał. - Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo - przekazał.

Szef polskiej dyplomacji wskazywał, że "celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". I dodał, że "oczekuje, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie". Do tych zaliczył m.in. zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami. 

- Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład - podkreślił. 

Zbigniew Rau dodał, że chciałby także "stworzenia nieformalnej platformy do otwartej politycznej dyskusji" i współpracy państw OBWE.

Według niego "uruchomienie takiej platformy dialogu mogłoby również w dłuższej perspektywie służyć poprawie funkcjonowania samej organizacji". - Efekt będzie zależał jednak od konstruktywnej postawy w dyskusjach. Nie da się przewidzieć go na tym etapie - zakończył. 

Ławrow: Przewodnictwo w OBWE powinno sprzyjać osiągnięciu kompromisu 

Szef rosyjskiego MSZ na wtorkowej konferencji po spotkaniu z Rauem powiedział, że w ramach OBWE istnieje wiele problemów, które wymagają pilnych rozwiązań i zaufania między jej członkami.

- Agresywna retoryka, konfrontacyjne podejście przepełniają naszą wspólną przestrzeń, dominują nad duchem współpracy, nad kulturą wzajemnego poważania w ramach OBWE, która była właściwa dla tej organizacji po jej stworzeniu, i chcielibyśmy wszyscy to odbudować - powiedział.

- W obecnych niełatwych warunkach pełnienie funkcji przewodniczącego OBWE ma szczególne znaczenie, jest to wielka odpowiedzialność. Gdy pan minister prezentował na posiedzeniu Rady Stałej (OBWE) priorytety polskiego przewodnictwa, mówił, że ważne jest poszukiwanie rozwiązań akceptowanych przez wszystkich. I jestem pewien, że przewodnictwo powinno sprzyjać osiągnięciu kompromisu, ukształtowaniu się wspólnego podejścia. W tym celu należy trzymać się mandatu przewodniczącego, unikać sformułowań pozbawionych konsensusu - oświadczył Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że Rau "potwierdził takie podejście".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM