Alarm ALFA-CRP wprowadzony w Polsce. Przed czym ma chronić?
We wtorek (15.02.2022) na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od godz. 23.59 15 lutego do godz. 23.59 28 lutego 2022 roku na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP.
Decyzję podjęto po ataku DdoS (jest to atak na system komputerowy w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów), jakiego dokonano 14 lutego na strony internetowe ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych. W cyberprzestrzeni zaatakowane zostały także państwowe banki Prywatbank i Oszczadbank.
Z informacji PAP wynika, że wydanie tego stopnia alarmowego ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną na Ukrainie, działanie to jest na razie określane jako prewencyjne.
Jak dowiadujemy się z komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, alarm CRP jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo oraz dla całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Administracja publiczna jest w ten sposób zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa swoich systemów teleinformatycznych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało również, iż "wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112".
Stopnie alarmowe CRP. Co to jest jest ALFA-CRP i przed czym ma nas uchronić?
Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia terrorystycznego dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej - lub w przypadku wystąpienia ataku na takie systemy.
Stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
Stopień pierwszy, czyli ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie dotyczącej działań antyterrorystycznych (istnieją cztery stopnie alarmu):
- ALFA (najniższy),
- BRAVO,
- CHARLIE,
- DELTA (najwyższy).
Jakie obszary może obejmować alarm CRP?
Zgodnie z informacją podaną na stronie MSWiA, stopień alarmowy CRP może zostać wprowadzony:
- na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP);
- na obszarze jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego państwa;
- na obszarze określonym w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego państwa;
- dla określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej;
- w przypadku, gdy skutki zdarzenia o charakterze terrorystycznym mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą RP lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami RP, innych niż placówki zagraniczne RP, w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o służbie zagranicznej.
To już drugi alarm ALFA-CRP w tym roku
Nie jest to pierwszy w tym roku wprowadzony alarm CRP. Ostatnio był on ogłoszony od 18 do 23 stycznia 2022 roku i również miał związek z potencjalnym ryzykiem zagrożenia systemów teleinformatycznych po tym, jak w piątek 14 stycznia 2022 r. zaatakowane zostały systemy informatyczne Ukrainy.