Najnowszy sondaż. KO z coraz większym poparciem. Traci ruch Hołowni

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby 36,4 proc. głosów - wynika z opublikowanych w sobotę wyników sondażu pracowni Estymator. Straty odrabia jednak Koalicja Obywatelska.
Zobacz wideo

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby 36,4 proc. głosów. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż ta partia uzyskała wskazań w sondażu przeprowadzonym w dniach 29-30 grudnia – wynika z opublikowanych w sobotę wyników sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie DoRzeczy.pl.

Z danych przedstawionych przez pracownię wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyłaby 27,5 proc. głosów (wzrost o 3,3 pkt. proc.). Na trzecim miejscu znalazłby się Ruch Szymona Hołowni Polska 2050, na które chciałoby głosować 9,5 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Konfederacja – jak podał Estymator – uzyskałaby 9,4 proc. głosów (wzrost o 0,4 pkt. proc.), Lewica dostałaby 7,8 proc. (spadek o 0,6 pkt. proc.), PSL zaś – 6,6 proc. (spadek o 0,2 proc.). Inne, niewymienione z nazwy komitety, uzyskałby 2,8 proc. głosów.

Jak wynika z przeliczenia wskazań uzyskanych przez komitety wyborczej w sondażu pracowni Estymator na mandaty, Zjednoczona Prawica uzyskałaby w nich 202 mandaty (o 33 mniej niż w wyborach z 2019 r.), KO – 142 mandaty (o 8 więcej niż w ostatnich wyborach), Polska 2050 dostałaby 38 mandatów, Konfederacja 36 (wzrost o 25), Lewica 24 (spadek o 25), a PSL – 17 (spadek o 13).

Badanie pracowni Estymator zostało wykonane na zlecenie DoRzeczy.pl w dniach 16-17 lutego. Ankietę przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1047 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Jak dodano w komunikacie Estymatora, w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 52 proc.

DOSTĘP PREMIUM