Orkan Eunice nad Polską. Wiatr słabnie, ale narobił wiele szkód. Rośnie bilans ofiar

Straż pożarna w całym kraju odnotowała dotąd ponad 20 tys. zdarzeń; ponad 1,2 mln gospodarstw domowych pozostaje bez prądu - poinformował w sobotę w Drawsku Pomorskim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, po odprawie z wojewodami.

- Do godz. 16 straż pożarna w całym kraju odnotowała ponad 20 tys. zdarzeń. To rekord, jeśli chodzi o funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej - powiedział Szefernaker na konferencji prasowej.

Przekazał, że w kraju odnotowano ponad 2,2 tys. uszkodzonych dachów. Wiceszef MRiPS zaznaczył, że największym problemem jest kwestia dostaw prądu. - Na godz. 17 ponad 1,2 mln gospodarstw domowych w całym kraju pozostaje bez prądu - podał Szefernaker.

Przypomniał, że w ciągu dnia wystąpił problem z funkcjonowaniem linii alarmowej 112. - Na co dzień średnio w ciągu dnia jest około 55-60 tys. zgłoszeń na linie 112. Dziś od północy do godz. 16 było 180 tys. zgłoszeń. To również jest rekord, jeśli chodzi o funkcjonalnie tej linii - podkreślił wiceminister.

Jak dodał, w ciągu jednej godziny przyjęto 27 tys. zgłoszeń. - W związku z tym system znacząco spowolnił funkcjonowanie. Na tę chwile jesteśmy po odprawie z wojewodami, gdzie wojewodowie byli przygotowani na zwiększenie liczby osób obsługujących numeru 112.(...) System wraca do normlanego funkcjonowania i wiele wskazuje na to, że w późnych godzinach wieczornych system zacznie funkcjonować na nowo - przekazał Szefernaker.

Podkreślił, że o sytuacji w kraju MSWiA na bieżąco informuje premiera Mateusza Morawieckiego.

Orkan Eunice nad Polską. Kolejna ofiara

Do godz. 16.00 strażacy otrzymali prawie 20 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem; doszło do czwartego śmiertelnego wypadku, w Sulejowie na Mazowszu - przekazał w sobotę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Do dwóch tragicznych zdarzeń doszło na Mazowszu: w Otwocku, przy ul. Mostowej konar spadł na przechodzącego mężczyznę. W Sulejowie w pow. wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia.

Wcześniej zginęły dwie osoby: w woj. wielkopolskim w m. Babi Dwór oraz woj. lubelskim w m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo.

Orkan Eunice przesuwa się dalej

Jak powiedział Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, ośrodek niżowy Eunice i towarzyszące mu silne wiatry przesuwa się nad Estonię. - Do końca dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. Najwięcej rozpogodzeń spodziewamy się na południowym wschodzie Polski. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem prognozowane s± w północnej połowie kraju. Jeżeli chodzi o temperatury, to najchłodniej będzie na północnym wschodzie: od 3 do 4 stopni Celsjusza, w centrum około 8 i między 9 a 11 stopni na południu - powiedział Michał Ogrodnik.

Wiatr od zachodu zaczyna słabnąć. Dla województw zachodniej i południowo-zachodniej części kraju IMGW obniżył już stopień ostrzeżeń przed silnym wiatrem z drugiego na pierwszy stopień. W centralnej i wschodniej części Polski do końca dnia będzie jeszcze silny i dość silny, wiejący ze średnią prędkością od 45 do 60 km/h. Najsilniejszych podmuchów należy oczekiwać na północy kraju. Tam też możliwe są lokalne burze. W zachodniej części strefy brzegowej Morza Bałtyckiego w porywach wiatr może osiągać do 100 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze, głównie w centrum i na wschodniej połowie połowie kraju, podmuchy wiatru mogą osiągać do 110 km/h.

W nocy najwięcej rozpogodzeń i najchłodniej na południowym wschodzie Polski, gdzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane. Na Podhalu termometry wskażą około minus 5 stopni Celsjusza, minus 2 stopnie na Roztoczu i około zera w Małopolsce. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W Sudetach spadnie około 5 cm świeżej pokrywy śnieżnej.

DOSTĘP PREMIUM