PiS odrabia straty. Lewica na granicy wejścia do Sejmu [SONDAŻ]

Pięć partii weszłoby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się teraz. Największym popraciem cieszy się PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar.
Zobacz wideo

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar, w lutym wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 30 proc. To wzrost - o 3 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania, które przeprowadzono w styczniu.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej - 25 proc. głosów, to spadek o 1 punkt procentowy. Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który ma poparcie na poziomie 9 proc. (w styczniu 10 proc.). Poza czołowymi miejscami uplasowały się Konfederacja z 8-procentowym poparciem oraz Lewica, na którą chce głosować 5 proc. badanych (mniej o 2 pkt. proc. niż w styczniu).

Do Sejmu nie dostałyby się PSL - Koalicja Polska osiągając 4 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz’15, z 2 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów, oraz po raz pierwszy pojawiająca się w zestawieniu AgroUnia z 1 proc. poparciem społecznym.

W lutym 70 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 33 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża 21 proc. respondentów - 11 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 9 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

- W tym niespokojnym czasie, wobec narastającego zagrożenia, partia rządząca mobilizuje swój elektorat i odrabia sondażową stratę z poprzedniego miesiąca. Opozycja w ogólnym bilansie tego miesiąca traci nieznacznie i łącznie zdobywa więcej niż PiS (Zjednoczona Prawica) razem z Konfederacją, Porozumieniem i partią Kukiz’15. Na stałym poziomie pozostaje grupa osób, które chcą głosować, ale jeszcze nie zdecydowały na kogo - czytamy w komentarzu ekspertki Kantara Urszuli Krassowskiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 lutego br. na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=697 osób deklarujących „zdecydowanie" lub „raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI); realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

TOK FM PREMIUM