Jan Maria Jackowski wyrzucony z klubu PiS. Senator ujawnił, co z jego startem w wyborach w 2023 roku

Senator Jan Maria Jackowski został we wtorek wieczorem wykluczony z klubu PiS - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Sam Jackowski poinformował, że za wyrzuceniem go było 152 spośród 167 obecnych na posiedzeniu klubu.
Zobacz wideo

Groźba wyrzucenia z klubu PiS wisiała nad Jackowskim od kilku tygodni. We wtorek sprawa się wyjaśnił. Jak poinformowała Anita Czerwińska, senator został "wykluczony z klubu PiS". Wniosek o wykluczenie Jackowskiego złożył szef klubu Ryszard Terlecki. - Powodem było naruszenie regulaminu i statutu - powiedziała rzeczniczka PiS.

Jan Maria Jackowski przekazał, że spośród 167 osób uczestniczących w posiedzeniu, 152 poparły wniosek o wyrzucenie go z klubu PiS. Jak mówił polityk, powodem złożenia wniosku o jego wykluczenie były medialne wypowiedzi niezgodne z linią partii. - Chcę zwrócić uwagę, że nigdy nie byłem członkiem partii, w związku z tym zarzut wypowiedzi niezgodnych z linią polityczną jest o tyle nieadekwatny, że nie obowiązują mnie przekazy partyjne dnia - powiedział Jackowski dziennikarzom.

Poinformował, że będzie teraz senatorem niezależnym i zamierza kandydować w kolejnych wyborach w 2023 r.

Jak Jan Maria Jackowski krytykował PiS

Jednym z przykładów, jak Jackowski krytykował działania PiS, były jego wypowiedzi dotyczące tzw. lex Kaczyński. Senator w TOK FM mówił, że w sprawie przepisów covidowych "rząd się zakiwał". Powołując się na rozmowy z politykami PiS, mówił, że nie ma wśród nich entuzjazmu dla regulacji, pod którymi podpisał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, że ostatecznie to głosy członków klubu PiS zdecydowały, że projekt formowany przez prezesa Kaczyńskiego przepadł w Sejmie. 

Wcześniej Jan Maria Jackowski głosował też razem z opozycją, za odrzuceniem "lex TVN". Zwracał uwagę, że projekt firmowany przez Marka Suskiego budzi bardzo poważne wątpliwości konstytucyjne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM