Spotkanie premiera Polski i prezydent Litwy z kanclerzem Niemiec. "UE musi przyjąć pakiet twardych sankcji wobec Rosji"

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się w sobotę w Berlinie spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Oprócz polskiego premiera w spotkaniu uczestniczył będzie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Zobacz wideo

"Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się dzisiaj spotkanie w Berlinie. Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z prezydentem Litwy będą rozmawiać z kanclerzem Niemiec" - podał Müller na Twitterze.

"Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji" - podkreślił.

Sankcje UE wobec Rosji

Przywódcy Unii Europejskiej po ataku Rosji na Ukrainę uzgodnili, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani do listy sankcji Unii Europejskiej. Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w UE.

Przekazał też, że wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji. W tej sprawie obecnie nie ma konsensusu między państwami członkowskimi - nie zgadzać się na to mają m.in. Niemcy

Rządy Niemiec, Węgier i Włoch, blokując trudne decyzje w sprawie sankcji, zhańbiły się - napisał w piątek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donald Tusk.

W piątek przeciwko polityce Niemiec wobec Rosji protestowano przed niemiecką ambasadą w Warszawie. Uczestnicy demonstracji krzyczeli m.in. "Broń dla Ukrainy!" i "Niemcy pobudka!".

W piątek okazało się, że tej - określanej przez wielu ekspertów jako najcięższej - sankcji Niemcy nie wykluczają definitywnie. Minister finansów RFN Christian Lindner poinformował, że Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT, ale najpierw muszą rozważyć konsekwencje tego kroku dla swojej gospodarki.

W piątek federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powtórzyła jednak, że rząd niemiecki nie zgadza się na ewentualne dostawy broni na Ukrainę. - Nie jesteśmy za dostawami broni na Ukrainę i nic się w tej kwestii nie zmieniło - powiedziała w programie "Morgenmagazin" w telewizji ZDF.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM