Duda po rozmowie z Bidenem: Prezydent USA jest nam wdzięczny za naszą postawę

Prezydent USA jest nam wdzięczny za naszą postawę. Zapewnił, że art. 5 paktu NATO działa i USA oraz sojusznicy gwarantują Polsce bezpieczeństwo - powiedział Andrzej Duda po rozmowie z Joe Bidenem.
Zobacz wideo

Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Andrzej Duda podkreślił, że w rozmowie z prezydentem USA przedstawił sytuację "tak jak my ją znamy, jakie działania może podejmować NATO, by pomóc Ukrainie". - I oczywiście mówimy przede wszystkim o tych zadaniach, które są zadaniami charytatywnymi, gdzie pomoc spływa z różnych państw, która jest przekazywana dzisiaj na Ukrainę - zaznaczył.

- Pan prezydent (Biden) podkreślił jedno bardzo mocno, że jest nam wdzięczny za naszą postawę i żebyśmy byli spokojni, ponieważ artykuł 5. działa i Stany Zjednoczone razem z pozostałą częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego gwarantują nasze bezpieczeństwo. Chcę to bardzo mocno podkreślić, bo wiem, że wiele niepokoju jest wśród rodaków - możecie być przekonani szanowni państwo, że jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i cały Sojusz Północnoatlantycki stoi twardo za nami - oświadczył Duda.

- Polskie bezpieczeństwo to zarazem bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał prezydent. Jak wskazał, tę odpowiedzialność NATO podkreśla obecność dzisiaj w Polsce ponad 10 tys. żołnierzy USA, obecność na Podkarpaciu żołnierzy kanadyjskich oraz żołnierzy brytyjskich. Przypomniał, że na północy Polski są obecni także żołnierze z Rumunii.

"Proszę, żeby dalej pomagać"

Andrzej Duda zaapelował też, aby dalej pomagać uchodźcom z Ukrainy. - Proszę, żeby dalej pomagać uchodźcom, to jest ogromnie ważne, żebyśmy dobrze to dzieło zrealizowali, aby ci ludzie, udręczeni często wojną i przerażeni, znaleźli bezpieczne dla siebie i serdeczne miejsce - mówił prezydent.

- Dziękuję, że państwo tak właśnie postępujecie. Zapewniam państwa, że Polska jest bezpieczna" - mówił w Rzeszowie Andrzej Duda.

DOSTĘP PREMIUM