40 zł dziennie dla osób goszczących uchodźców. Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy Ukraińcom

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. - Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy: 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, będzie ono wypłacane przez dwa miesiące. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy.
Zobacz wideo

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. - Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć - mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. - Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej Polskiej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy - dodał.

Poinformował, że w ustawie znalazły się regulacje dotyczące przekazywania wsparcia finansowego "polskim rodzinom, które pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie". - To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób za pośrednictwem samorządów - powiedział i przekazał, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

Szef rządu mówił także o wsparciu dla samorządów. - Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy - przekazał. - Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia - dodał.

Specustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy Sejm ma się zająć we wtorek. 

"Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności"

Szef rządu zwracał uwagę, że do Polski przybyło już ponad milion uchodźców z Ukrainy i będzie ich przybywać więcej, ponieważ "bombardowanie miast, wiosek, szkół, szpitali na Ukrainie przez wojska rosyjskie, przez ten barbarzyński reżim Putina cały czas trwa".

- Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności, tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dziękuję bardzo wszystkim polskim rodzinom, które to zrobiły, które spowodowały, że u nas, w Polsce na razie póki co nie ma konieczności tworzenia wielkich obozów dla uchodźców - powiedział.

Poinformował też, że w ostatnich dniach o pomocy uchodźcom z Ukrainy rozmawiał m.in. z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przedstawicielami ONZ. - Już wiemy, że możemy liczyć na duże wsparcie na zasadach bilateralnych i ze strony Komisji Europejskiej. Zdajemy sobie dobrze sprawę, że jest to nasze wspólne wyzwanie - mówił Morawiecki.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM