Ustawa o obronie ojczyzny przegłosowana. Zwiększa wydatki na obronność

Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększa wydatki na obronność i zwiększa liczebność Wojska Polskiego.
Zobacz wideo

Za przyjęciem ustawy głosowało 450 posłów, nikt nie był przeciw, pięciu posłów się wstrzymało.

Główne cele ustawy, która konsoliduje regulacje znajdujące się dotychczas w kilkunastu różnych ustawach, to m.in. zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

Kaczyński: To bardzo drogi program

Założenia ustawy przedstawiał w ubiegłym tygodniu w Sejmie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Przyznał, że została napisana, zanim doszło do napaści Rosji na Ukrainę, ale teraz - jego zdaniem - jest tym bardziej potrzebna. - Te wszystkie ograniczenia w finansowaniu sił zbrojnych muszą zostać zawieszone. Bo jest stan wyższej konieczności - mówił.

Kaczyński nazwał ustawę o obronie ojczyzny "bardzo drogim programem". - Ponieważ chcielibyśmy go zrealizować w ciągu pięciu lat, to nie jesteśmy w stanie wykreować takich środków, żeby to zrealizować. Dlatego część wydatków to wydatki budżetowe, a druga - potężna - to będą już wydatki z kredytów, także długoletnich, z obligacji, także takich, które mogą zostać umorzone - powiedział i przyznał, że te wydatki "nie do końca można obliczyć, choćby dlatego, że nie wiemy, gdzie będziemy kupować tę broń".

Poinformował, że wydatki na obronność już w przyszłym roku osiągną 3 proc. PKB.

TOK FM PREMIUM