"Niektórzy w PiS przeglądają właśnie kodeksy karne". "Bezkarność plus" przepadła

Z ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy wykreślono przepisy o tzw. bezkarności dla urzędników i przedsiębiorców. Zdaniem polityków opozycji "wrzutka w tej ustawie, którą PiS kolanem próbował dopychać", była pomysłem na to, by "uniewinnić wielu działaczy PiS za pandemię i różnego rodzaju przekręty". "Wyjątkowa nikczemność" - podkreślali.
Zobacz wideo

Sejm przyjął w sobotę kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w tym te wykreślającą z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.

Większość bezwzględna potrzebna do odrzucenia tej poprawki wynosiła 229 głosów. Za odrzuceniem poprawki głosowało 228 posłów, przeciw 227, wstrzymała się jedna osoba. Głosowało 456 posłów, czterech nie wzięło udziału w głosowaniu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

- Przegraliśmy głosowanie jednym głosem, takie jest prawo demokracji, nie ma się czemu dziwić - mówił po głosowaniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szef klubu KO Borys Budka mówił z kolei po głosowaniu, że "wrzutka w tej ustawie, którą PiS kolanem próbował dopychać była wiadomo po co, przecież minister Schreiber powiedział to z mównicy sejmowej - zrobili to po to, by ci, którzy odpowiadali za nielegalne wybory kopertowe nie zostali skazani".

Również szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że "dobrze że bezkarność przepadła". - Przyjęcie ustawy o uchodźcach powinno być ponad podziałami politycznymi, a jeżeli mówimy o ciężkiej pracy w tym tygodniu, to oczywiście się opłaciła. PiS nie musiał wprowadzać takich ohydnych przepisów - mówił. 

Dodał, że "bezkarność była pomysłem, by uniewinnić wielu działaczy PiS za pandemię i różnego rodzaju przekręty, teraz tego nie będzie i dobrze, bo to prawo powinno służyć głównie uchodźcom".

"Czuję, że niektórzy w PiS przeglądają właśnie kodeksy karne. Bezkarność Plus wywalona!" - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer. 

"Trzy dni PiS za wszelką cenę, w haniebny i bezczelny sposób, starał się wpisać "bezkarność plus" dla swoich ludzi do ustawy pomocowej dla Ukraińców. I dziś przegrał. "Bezkarność plus" przepadła. Za przekręty będzie odpowiedzialność" - to już Marcin Kierwiński. 

A to z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz: "Bezkarność Plus - nie przeszła! Odpowiecie pisorgpl!". 

"Sejm odrzucił poprawkę bezkarność plus. Urzędnicy, funkcjonariusze publiczni winni przekrętów typu wybory kopertowe, Pegasus, respiratory jeszcze poniosą konsekwencje" - zastrzegła też Wanda Nowicka. 

"Minister Łukasz Schreiber z rozbrajającą szczerością przyznał z mównicy sejmowej, że wciskana na siłę i bez żenady przez PiS poprawka Bezkarność Plus ma dotyczyć w istocie nielegalnych wyborów kopertowych. Wszystko to pod przykrywką pomocy dla uchodźców. Wyjątkowa nikczemność" - skwitował Michał Wypij

Przepis o tzw. bezkarności urzędniczej

Wykreślony z ustawy przepis o tzw. bezkarności urzędniczej depenalizowałby złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień, jeśli sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską. W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje m.in. legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj

DOSTĘP PREMIUM