ETPCz: Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu sądowego. Ma zapłacić sędziemu 30 000 euro
"Pan Grzęda jest sędzią. Sprawa dotyczyła usunięcia go z Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) przed upływem kadencji oraz niemożności uzyskania kontroli sądowej tego orzeczenia. Jego usunięcie miało miejsce w kontekście reform sadownictwa w Polsce. Trybunał stwierdził w szczególności, że brak kontroli sądowej naruszył prawo dostępu pana Grzędy do sądu. Stwierdził, że kolejne reformy sądownictwa, w tym reforma KRS, które dotknęły pana Grzędę, miały na celu osłabienie niezawisłości sędziowskiej. Cel ten został osiągnięty przez narażenie sądownictwa na ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej" - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Na rzecz sędziego zasądzono 30 000 euro.
"Kolejny bardzo ważny europejski wyrok w sprawie naruszeń polskiej praworządności. Skrócenie kadencji legalnej KRS, wbrew Konstytucji, było bezprawne. Dodam, że jak dotąd wszystkie te sprawy praworządnościowe, co do jednej, zostały przegrane przez polskie władze. A zatem "do zera" - skomentował na Twitterze Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy.
Obecnie - jak podał ETPCz - w Trybunale jest 27 skarg, które poruszają kwestie związane z różnymi aspektami reformy sądownictwa w Polsce na podstawie ustaw, które weszły w życie w 2017 i 2018 roku.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->