Janusz Kowalski wróci do rządu? Premier "nie podjął decyzji", a Dworczyk: Nie zdziwiłbym się

W mediach pojawiły się doniesienia, że Janusz Kowalski z Solidarnej Polski może wrócić do rządu. Głos w tej sprawie zabrali już m.in. rzecznik rządu Piotr Müller i szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Janusz Kowalski od grudnia 2019 r. do lutego 2021 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Został zdymisjonowany, jak wówczas podawano, w związku negowaniem rządowej strategii negocjacyjnej w Brukseli w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz deklaracją, że nie zamierza się szczepić przeciw COVID-19 w czasie, gdy rząd planował ruszyć z akcją profrekwencyjną dotyczącą szczepień.

Teraz niewykluczone, że Janusz Kowalski miałby wrócić do rządu i zostać wiceministrem rozwoju - wynika z informacji mediów. 

Müller: Jesteśmy blisko kompromisu

Zapytany o to w Radiu ZET rzecznik rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że takiej decyzji premier Mateusz Morawiecki "jeszcze nie podjął". - Wiem, że w kuluarach medialnych takie informacje pojawiają się, ale jeżeli takie decyzje będą podjęte, to wtedy będę komunikował, takiego podpisu pana premiera ani wniosku jeszcze złożonego przez właściwego ministra nie widziałem w kancelarii premiera - mówił. 

Müller dopytywany był też, że powrót Kowalskiego do rządu ma sprawić, że minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ma "odpuścić" swoją propozycję reformę wymiaru sprawiedliwości. - Jesteśmy blisko kompromisu bez zmian personalnych w rządzie. Ale jeżeli one się odbędą, to trudno mi czytać je w ten sposób, że za stanowisko wiceministra minister Ziobro odpuszczałby jakiś wątek - powiedział Müller.

Wyjaśnił, że chodzi o porozumienie w sprawie przyjęcia ustawy zakładającej likwidację Izby Dyscyplinarnej. - Liczę na to, że po dyskusji, która się w tej chwili odbywa będą w stanie to zrobić (...). Przekonujemy naszych partnerów koalicyjnych, żeby faktycznie to zrobili - dodał rzecznik rządu, mówiąc o politykach partii Zbigniewa Ziobry.

Dworczyk: Nie zdziwiłbym się 

- Nie zdziwiłbym się, w tym znaczeniu, że w rządzie pracuje ponad sto ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu, w związku z tym takie uzupełnienie, rotacje są naturalne - ocenił z kolei szef KPRM Michał Dworczyk, także pytany o powrót do rządu Janusza Kowalskiego. - Nie byłbym zaskoczony, gdyby w najbliższych dniach jakieś kolejne zmiany się pojawiały - dodał.

Dworczyk podkreślił też, że poseł Solidarnej Polski ma doświadczenie w pracy w rządzie.

TOK FM PREMIUM