PiS wycofało rekomendacje do KRS dla Piebiaka i Dudzicza. "To pokazuje, że jest to absolutnie upolityczniony proces"

PiS wycofało rekomendacje dla dwóch kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - Łukasza Piebiaka i Jarosława Dudzica. - To wycofywanie przez marszałka Terleckiego poparcia dla kandydatów pokazuje, że to jest absolutnie upolityczniony proces - proces wyboru KRS, która jest po prostu organem bardziej politycznym, niż organem, który broni niezależności sędziów - komentował Robert Kropiwnicki z KO.
Zobacz wideo

PiS wycofało rekomendacje dla dwóch kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - Łukasza Piebiaka i Jarosława Dudzica. Pismo skierowane w tej sprawie przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego do marszałek Sejmu Elżbiety Witek opublikowała na Twitterze posłanka KO Kamila Gasiuk Pihowicz.

"Klub PiS wycofał rekomendacje dla dwóch kandydatów do neoKRS 2.0, osławionych Piebiaka i Dudzicza. Dla dobra Polski pozostaje wyeliminować jeszcze pozostałych 13" - napisała.

-  Proszę pytać władze klubu. One podejmowały w tej sprawie decyzję. Jest to na tym etapie procedury dopuszczalne z uwagi na, że komisja jeszce nie obradowała i mam nadzieję, ze wkrótce pozostałe rekomendacje zosatną udzielone, dzięki czemu Sejm będzie mógł wybrać Krajową Radę Sądownictwa na nową kadencję - mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, zaoytany o sprawę przez dziennikarzy w Sejmie. 

Zdaniem posła KO Roberta Kropiwnickiego, wokół kandydatów do KRS w obozie Zjednoczonej Prawicy trwają polityczne targi.

-  To wycofywanie przez marszałka Terleckiego poparcia dla kandydatów pokazuje, że to jest absolutnie upolityczniony proces - proces wyboru KRS, która jest po prostu organem bardziej politycznym, niż organem, który broni niezależności sędziów - podkreślił. 

Łukasz Piebiak, to były wiceminister sprawiedliwości. Swoją kandydaturę do nowej Krajowej Rady Sądownictwa ogłosił w grudniu 2021 roku. Z funkcji w resorcie sprawiedliwości zrezygnował w 2019 roku po tym, gdy wybuchła tak zwana "afera hejterska".

DOSTĘP PREMIUM