Abramowicz spotka się w Polsce z Bidenem? "Jeżeli są jakieś tajne operacje, to powinno wiedzieć o tym jak najmniej osób"

Roman Abramowicz przyjechał do Polski - poinformował dziennikarz TVN Jakub Stachowiak. Dodał, że może dojść do nieformalnego spotkania rosyjskiego oligarchy z prezydentem USA Joe Bidenem. - Jako rzecznik MSZ nic o tym nie wiem i bardzo dobrze. Bo jeżeli są w związku z tym jakieś tajne operacje, to powinno wiedzieć o tym jak najmniej osób - powiedział w TOK FM rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz wideo

Według dziennikarza TVN24 Jakuba Stachowiaka Roman Ambramowicz przybył w czwartek do Polski specjalnym pociągiem. Według Stachowiaka może dojść do nieformalnego spotkania rosyjskiego oligarchy z prezydentem USA Joe Bidenem, który od piątku przebywa z wizytą w Polsce.

Wcześniej "Wall Street Journal" informował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał poprosić administrację USA, by wstrzymała się z obejmowaniem sankcjami oligarchy Romana Abramowicza. Zełenski miał to motywować przydatnością Abramowicza w rozmowach pokojowych z władzami Rosji. Ani Waszyngton, ani Kijów nie odniosły się do doniesień dziennika. Rzecznik oligarchy stwierdził natomiast, że Abramowicz, "opierając się na prośbach, w tym od organizacji żydowskich na Ukrainie, robi wszystko, co możliwe, by wspierać wysiłki na rzecz jak najszybszego przywrócenia pokoju".

- Nie mam informacji, jakoby Roman Abramowicz przebywał w Polsce. Jako rzecznik MSZ nic o tym nie wiem i bardzo dobrze. Bo jeżeli są w związku z tym jakieś tajne operacje, to powinno wiedzieć o tym jak najmniej osób - powiedział w TOK FM rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Prowadząca audycję Karolina Głowacka zapytała swojego rozmówcę, czy Abramowicz byłby dobrym pośrednikiem pomiędzy Rosją i Zachodem. Rzecznik MSZ stwierdził, że rosyjski oligarcha ma "rozległą siatkę znajomych w Ukrainie i Rosji", co jest jego atutem. - Jest człowiekiem łączącym te wszystkie tamtejsze środowiska i potrafiącym się w nich odnaleźć. Więc być może byłby dobrym pośrednikiem (między Rosją i Zachodem – przyp. red.), ale to jest pytanie do Amerykanów, prezydenta Zełenskiego i pewnie do Rosjan – powiedział.

Do doniesień o wizycie Abramowicza odniósł się w TOK FM także Paweł Zalewski, poseł Polski 2050. Stwierdził, że jeśli te informacje są prawdziwe, oznacza to, że "Putin zamiast posługiwać się aparatem dyplomacji rosyjskiej korzysta ze swojego osobistego wysłannika". - To może być dowód na to, jak zepsute jest państwo rosyjskie, skoro jego lider nie jest w stanie zaufać swoim dyplomatom. Mogą być w ten sposób negocjowane jakieś osobiste interesy Putina, do których dyplomacja rosyjska nie ma wglądu - ocenił.

Joe Biden z wizytą w Polsce

Prezydent USA Joe Biden, który przybył w piątek do Polski, w sobotę będzie kontynuował rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi punkt recepcyjny uchodźców oraz wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

W piątek przebywał w Rzeszowie, gdzie spotkał się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, prezydentem Andrzejem Dudą i z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM