Prezydent podpisał nowelę ustawy o pomocy uchodźcom. Jest ważna zmiana

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.
Zobacz wideo

Informację o podpisaniu noweli przekazało w sobotę biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy.

Przepisy ustawy "pomocowej" regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r.

Z powodu wojny na Ukrainie ponad 2,268 mln obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami rosyjskich działań zbrojnych.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM