Kaczyński: Przed nami niełatwe lata. To będzie trudna walka

Ukraina musi zwyciężyć, musi się obronić - mówił w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził, że czeka nas trudny czas. - Musimy pamiętać, że mamy przed sobą niełatwe lata - ocenił.

Wicepremier Kaczyński uczestniczy w Warszawie I Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia OdNowa. Zjazd – jak zapowiadali jego organizatorzy - ma charakter wydarzenia programowego i jest skupiony wokół kwestii bezpieczeństwa i polityki zagranicznej w kontekście sytuacji w naszym regionie.

Prezes PiS wskazał, że zjazd odbywa się w szczególnym czasie, który będzie miał znaczenie epokowe. - Przed nami, mówił wczoraj o tym prezydent Stanów Zjednoczonych długa walka, walka, która nie jest obliczona na tygodnie, czy miesiące, ale lata. To zapowiedź do tego, co już kiedyś było. (…) Tamta wieloletnia walka ze Związkiem Sowieckim, z tzw. obozem komunistycznym - ale w gruncie rzeczy ten obóz to był Związek Sowiecki i podległe mu państwa - zakończyła się zwycięstwem i ta obecna też musi zakończyć się zwycięstwem – stwierdził.

- Musimy pamiętać, że mamy przed sobą niełatwe lata. Będzie poważny kryzys, poważne zaburzenia gospodarcze. I na to musimy być gotowi - podkreślił. Jak dodał wicepremier, będzie to "walka trudna, wymagająca poświęceń" i przebudowy społecznej świadomości. - Bez tego nie mamy szans na zrealizowanie naszych planów, choćby tych obronnych, nie mamy szans na to, by odnieść ostateczny sukces – ocenił prezes PiS.

Kaczyński stwierdził, że sukces przyjedzie, ale nie będzie łatwo. Akcentował, że ogromnie ważny jest aspekt ekonomiczny i militarny. - Nie chcemy, by Ukraina tę wojnę, prowadzoną w bohaterski sposób przegrała. Ukraina musi zwyciężyć, musi się obronić – podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że nie można zgadzać się z góry na to, że Ukraina będzie okupowana.

- Trzeba będzie dokonać wielkiego wysiłku w sferze zbrojenia, a z drugiej strony towarzyszyć nam będzie poważny kryzys, zaburzenia gospodarcze. Na to musimy być gotowi. To jest wyzwanie dla naszej formacji, dla prawicy polskiej, dla polskich sił patriotycznych - mówił Kaczyński.

Jak dodał, należy siły patriotyczne jednoczyć w możliwym zakresie. - Ta jedność, szersza niż nasz obóz jest nam dzisiaj potrzebna. Tylko rzeczywiście zjednoczeni możemy przez trudne czasy przejść zwycięsko i uzyskać to wszystko, co jest potrzebne, by Polska była bezpieczna, rozwijała się i była trwałym, bardzo znaczącym punktem na mapie Europy - oświadczył prezes PiS. 

TOK FM PREMIUM