PiS chce odwołania marszałka Grodzkiego. "To wypowiedź, która wpisuje się idealnie w propagandę Putina"

W czwartek odbędzie się posiedzenie senackiego klubu PiS i po zebraniu podpisów złożymy wniosek o odwołanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego; naszym kandydatem na stanowisko marszałka będzie wicemarszałek izby Marek Pęk - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz wideo

Terlecki zaznaczył, że wniosek wymaga podpisów senatorów. - W czwartek zwołamy klub senacki i wtedy też złożymy wniosek, ustawowe dziesięć dni przed posiedzeniem Senatu, żeby Senat mógł zająć się tą sprawą na najbliższym posiedzeniu - powiedział.

"To jest wypowiedź marszałka Grodzkiego, która wpisuje się idealnie w propagandę Putina"

W sobotę wicemarszałek Marek Pęk poinformował, że senatorowie PiS złożą wniosek o odwołanie marszałka Grodzkiego za jego - jak ocenił - "skandaliczną wypowiedź o finansowaniu przez Polskę zbrodniczego reżimu Putina".

- Po drugie (Grodzki) powiedział, że państwo polskie, rząd, kupuje rosyjski węgiel, to nieprawda (...). Bodaj 97 proc. węgla, który jest spalany w Polsce to jest węgiel polski - powiedział Pęk. - To jest wypowiedź marszałka Grodzkiego, która wpisuje się idealnie w propagandę Putina, który ostatnio szczególnie jest skoncentrowany na tym, żeby skłócić naród polski i naród ukraiński. Więc wszyscy chyba wiemy, że to była wypowiedź skandaliczna i niedopuszczalna - dodał. 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przyznał, że niektóre z państw europejskich blokują rozszerzenie sankcji przeciwko Rosji, w tym na dostawy gazu i ropy z tego kraju. - Ta sytuacja powinna ulec zmianie i wydaje mi się, że o tym mówił też prezydent Stanów Zjednoczonych (Joe Biden), będąc w Polsce - powiedział Terlecki.

Dodał, że Polska od lat przygotowywała się, żeby znaleźć inne źródła energii, niż rosyjskie i jest - jak mówił - w znacznie lepszej sytuacji niż inne państwa europejskie. Terlecki stwierdził też, że jesteśmy na najlepszej drodze, żeby "zakręcić kurek" z gazem z Rosji.

Marszałek Tomasz Grodzki o finansowaniu zbrodniczego reżimu

Marszałek Grodzki zamieścił w piątek w Internecie nagranie, skierowane do Rady Najwyższej Ukrainy, w którym przepraszał, że "niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś" i że "nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów". - W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal - nawet wbrew intencjom - finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi - powiedział marszałek Senatu.

 

Senator KO Marcin Bosacki skomentował sprawę oskarżeń wysuwanych przez PiS na Twitterze. "Na marszałka profesora Grodzkiego, który nie powiedział słowa nieprawdy, szczują chłystki haniebnie latami krzyczące, że Polska to "kondominium rosyjsko-niemieckie".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM