Rządzącym z PiS nawet koalicja z Konfederacją może nie wystarczyć, by dalej rządzić [SONDAŻ]

Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 32,9 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska na 25,1 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni na 9 proc. - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

"Polska polityka wraca w koleiny sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wciąż prowadzi PiS, nieznacznie zyskując, druga jest Platforma Obywatelska, notująca niewielką stratę. Do Sejmu weszłyby wszystkie główne ugrupowania. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie byłaby w stanie zbudować większości, nawet w koalicji z Konfederacją" - informuje "Rzeczpospolita".

Według opublikowanego dziś sondażu na rządzącą Zjednoczoną Prawicę chce głosować 32,9 proc. wyborców. Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 25,1 proc. badanych, Polska 2050 Szymona Hołowni może liczyć na 9 proc. Na Lewicę chce głosować 7,1 proc. badanych, na Konfederację - 6,3 proc. A PSL - Koalicja Polska popiera 5 proc. pytanych.

W porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS (z 4–6 lutego) wzrósł deklarowany poziom uczestnictwa w wyborach – z 54,1 proc. w lutym – do 59,6 proc. na początku kwietnia. "Wyraźnie zmniejszyła się grupa osób niezdecydowanych w tej kwestii: dwa miesiące temu prawie 12 proc. badanych deklarowało, że nie wie, czy odwiedzi lokal wyborczy, obecnie – tylko 4 proc. się waha" - czytamy w "Rz".

Sondaż wykonał IBRiS dla "Rzeczpospolitej" w dniach 1-2 kwietnia br. metodą CATI na grupie 1 100 respondentów.

Rządzący z najwyższym poparciem

Zgodnie z opublikowanym w niedzielę sondażem pracowni Estymator dla Do Rzeczy.pl, najwyższym poparciem cieszy się PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 39,2 proc. badanych. KO może liczyć na 25,4 proc. poparcia, a Polska 2050 na 10,9 proc. głosów. 8,3 proc. badanych chce głosować na Lewicę, a na Konfederację - 7,4 proc. Także ten sondaż daje poselskie mandaty ludowcom. Według badania PSL-Koalicja Polska popiera 6,1 proc. pytanych.

Z kolei zgodnie z badania dla Radia Zet wynika, że na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 34,2 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską - 26,2 proc. Poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni zadeklarowało 8,3 proc. badanych, a dla Konfederacji - 7,8 proc. Lewica ma poparcie 6,3 proc. pytanych, a PSL-Koalicja Polska na 5,3 proc.

TOK FM PREMIUM