Ludwik Dorn nie żyje. Były marszałek Sejmu i wicepremier miał 67 lat

Ludwik Dorn nie żyje. O śmierci byłego marszałka Sejmu, wicepremiera i szefa MSWiA poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje ze źródeł PiS.

Ludwik Dorn nie żyje. Były marszałek Sejmu, wicepremier i minister spraw wewnętrznych miał 67 lat.

Ludwik Dorn nie żyje

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku. Ukończył socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po wydarzeniach czerwcowych 1976 roku zaangażował się w pomoc dla prześladowanych robotników -  zaczął działać w Komitecie Obrony Robotników. W latach 80. XX wieku kierował redakcją podziemnego „Głosu" i „Wiadomości".

Ludwik Dorn był przeciwnikiem obrad Okrągłego Stołu. Od początku lat 90. współpracował z Jarosławem Kaczyńskim. Był jednym z twórców Porozumienia Centrum, był wiceprezesem tej partii.

Po wygranej w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsy, Ludwik Dorn trafił do Kancelarii Prezydenta, którą kierował Jarosław Kaczyński. Odszedł z kancelarii, wraz z braćmi Kaczyńskimi i ich stronnikami.

W 1997 roku Dorn zdobył mandat poselski, startował z listy Akcji Wyborczej "Solidarność".

Ludwik Dorn współtwórcą PiS

Ludwik Dorn był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007, w latach 2005-2007 wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. 

Potem otwarcie sprzeciwiał się polityce Jarosława Kaczyńskiego w partii, w efekcie prezes PiS zawiesił go w prawach członka partii, co spowodowało wszczęcie przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego. W październiku 2008 decyzją zarządu partii został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. Usunięto go także z klubu parlamentarnego PiS. Decyzje te uzasadniano m.in. wywiadami prasowymi Ludwika Dorna, w których miał "dezawuować kierownictwo partii i osobę samego prezesa".

Mimo to grudniu 2010 roku ponownie podjął współpracę z PiS, a w wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie wystartował z listy Prawa i Sprawiedliwości; otrzymał mandat poselski. W Sejmie VII kadencji początkowo pozostawał posłem niezrzeszonym, a w 2011 roku przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska. W wyborach prezydenckich w 2015 opowiedział się za Andrzejem Dudą. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej.

Posłuchaj jednego z ostatnich wywiadów Ludwika Dorna, z którym rozmawiała Magdalena Rigamonti:

TOK FM PREMIUM