Sejm podjął decyzję ws. immunitetu Sławomira Nitrasa. Nawet stronnicy PiS głosowali przeciwko

Sejm nie uchylił immunitetu posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła prokuratura, która chciała postawić Nitrasowi zarzuty m.in. naruszenia nietykalności cielesnej posłów PiS: Iwony Arent i Sebastiana Kalety.

Za uchyleniem immunitetu zagłosowało 226 członków klubu PiS. Posłów PiS i Solidarnej Polski wsparł jedynie poseł niezależny Zbigniew Ajchler.

W głosowaniu nie wzięło udziało udziału dwoje posłów z klubu PiS (Małgorzata Janowska i Jacek Żalek) oraz tradycyjnie wspierający obóz rządowy - Łukasz Mejza.

Przeciwko uchyleniu immunitetu zagłosowali też wszyscy posłowie Kukiz'15. A to zwykle była grupa, która w większości wspierała PiS.

Sławomir Nitras. Wniosek o uchylenie immunitetu

"Jak wynika z ustaleń śledztwa, poseł Sławomir Nitras zareagował gwałtownym wybuchem agresji na sprzeczną ze swoim zdaniem opinię wygłoszoną w czasie dyskusji przez posłankę Iwonę Arent. Kopnął ją w udo, a gdy zapowiedziała, że zgłosi incydent do Komisji Etyli Poselskiej, znieważył wulgarnym słowem. Do zdarzenia doszło w październiku 2018 roku w sejmowym autobusie, którym posłowie jechali na lotnisko w Warszawie" - napisano we wniosku dotyczącym uchylenia immunitetu.

Przedmiotem wniosku prokuratury było również naruszenie nietykalności cielesnej posła Sebastiana Kalety, którego Sławomir Nitras popychał i siłą przytrzymywał, uniemożliwiając mu w lipcu 2020 roku wejście na teren oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Używając siły fizycznej, Sławomir Nitras uniemożliwił posłowi Kalecie przeprowadzenie kontroli poselskiej w "Czajce".

Jak informowała PK jesienią 2020 roku, poseł Nitras "użył przemocy fizycznej także wobec dziennikarza, który w lipcu 2020 roku w czasie wiecu wyborczego w Ciechanowie próbował zadać pytanie kandydatowi na prezydenta. Poseł siłą przepychał dziennikarza w inną stronę, odciągał go ręką i kierował pod jego adresem agresywne zaczepki słowne. W ten sposób skutecznie uniemożliwił dziennikarzowi wykonanie obowiązków służbowych".

TOK FM PREMIUM