Adam Glapiński zostanie na drugą kadencję prezesem NBP? Jest decyzja sejmowej komisji

Komisja Finansów Publicznych w środę pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję.
Zobacz wideo

W środę Komisja Finansów Publicznych odbyła posiedzenie, na której zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na drugą kadencję. W trakcie głosowania, w którym wzięło udział 54 posłów, za poparciem kandydatury Glapińskiego opowiedziało się 27 posłów, przeciw było 26, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Teraz kandydatura Adama Glapińskiego musi zostać zaakceptowana przez Sejm w głosowaniu.

Adam Glapiński prezesem NBP na drugą kadencję?

Kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku szefa banku centralnego zgłosił - jeszcze w styczniu - prezydent.

Andrzej Duda przedstawił wniosek mimo tego, że za czasów prezesury Glapińskiego w NBP Polska odnotowuje najwyższą inflację od ponad 20 lat. Eksperci zarzucali mu też upolitycznienie działań banku centralnego. 

Prof. Adam Wojtyna z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił w TOK FM, że dla Glapińskiego "ważniejsze jest zaufanie prezesa PiS niż rynku". Ocenę tę ekspert przedstawił po słynnym wystąpieniu Glapińskiego podczas zorganizowanego przez rząd Kongresie 590. Prezes NBP oświadczył wtedy, że Polska nie potrzebuje do rozwoju środków z unijnego Funduszu Odbudowy, którymi nasz kraj ma być - jak powiedział - "szantażowany". Przypomnijmy, Komisja Europejska uzależnia przyjęcie KPO i wypłacenie pieniędzy od powrotu do praworządności. - Motywy działania szefa banku centralnego powinny być wolne od motywów politycznych - podkreślił prof. Wojtyna.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM