"DGP": Cicha zgoda wokół Sądu Najwyższego. PiS porozumiał się ze Zbigniewem Ziobro

PiS i ziobryści dogadali się w sprawie poprawek do prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na źródła z Nowogrodzkiej.
Zobacz wideo

"Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że według tych źródeł także Pałac Prezydencki gotów jest zaakceptować ewentualne porozumienie.

"Postęp w rozmowach sugerują też politycy Solidarnej Polski" - dodaje dziennik i przypomina, że gdyby do kompromisu rzeczywiście doszło, mogłoby to otworzyć drogę do odblokowania pieniędzy unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Jak pisze "DGP", "ziobryści zgadzają się na zachowanie przepisów likwidujących Izbę Dyscyplinarną SN i powołujących w jej miejsce Izbę Odpowiedzialności Zawodowej".

"Obstają jednak przy usunięciu z prezydenckiego projektu regulacji, które pozwalałyby "'testować niezawisłość"' sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa" - dodaje gazeta.

Dziennik dowiedział się, że jedna z poprawek Solidarnej Polski może dotyczyć dopisania do projektu preambuły jako swoistej instrukcji, jak mają układać się relacje prawodawstw unijnego i polskiego w kwestiach ustrojowych.

"DGP" informuje, że poprawki m.in. w tej kwestii ziobryści zamierzają zgłosić w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości, która rozpatruje projekty dotyczące Sądu Najwyższego.

"Solidarna Polska zgłosi propozycje, co do których już się porozumieliśmy. To chyba jasne" - potwierdza w rozmowie z "DGP" wysokiej rangi polityk PiS.

Konflikt wokół Sądu Najwyższego. Trzy projekty obozu władzy

W sprawie Sądu Najwyższego na stole są trzy projekty - jeden prezydenta, drugi - PiS, trzeci - Solidarnej Polski. Celem numer jeden jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej, która jest osią konfliktu Warszawy z Komisją Europejską. Na niektóre rozwiązania nie chciała się jednak zgodzić Solidarna Polska - ludzie Zbigniewa Ziobry projekt prezydenta Andrzeja Dudy oceniali jako uleganie presji Brukseli.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM